حمله اسرائیل به دمشق؛ ۳ نفر دیگر به همراه رضی موسوی کشته شد‌ند

گروه‌های مورد حمایت ایران تدابیر امنیتی را در جنوب دمشق تشدید کرده‌اند

سید رضی موسوی از فرمانده سپاه که در سوریه کشته شد، عکس از تابناک

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در جریان حمله اسرائیل به حومه دمشق در روز دوشنبه که به کشته شدن «سید رضی موسوی» معروف به سیدرضی، از مستشاران باسابقه سپاه در سوریه منجر شد، ۳ شبه‌نظامی دیگر نیز کشته‌ شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: «دو جنگجوی خارجی و یک جنگجوی سوری نیز در حمله اسرائیل کشته شدند.»

این ناظر مستقر در بریتانیا که با شبکه‌ گسترده‌ای از منابع در سوریه مرتبط است، گفت که موسوی مدت کوتاهی پس از ورود به مزرعه‌ای در منطقه تحت کنترل گروه‌های تحت حمایت ایران مورد هدف قرار گرفت.

ساکنان منطقه «سیده زینب» در جنوب دمشق، محل حمله اسرائیل، گزارش داده‌اند که گروه‌های مورد حمایت ایران تدابیر امنیتی را در این منطقه تشدید کرده‌اند.

همچنین روز سه‌شنبه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که «موشک‌های زمین به زمین اسرائیل دو موضع شیه نظامی‌های طرفدار ایران را در نزدیکی جولان اشغالی سوریه هدف قرار دادند». تا لحظه تنظیم این خبر، گزارشی از تلفات احتمالی در این حمله گزارش نشده است.

گفته شده است که گروه‌های حامی ایران در آن منطقه نیز از زمان کشته‌شدن موسوی در حال آماده‌باش‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در واکنش به کشته شدن این فرمانده سپاه پاسداران در سوریه، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، گفت که اسرائیل «قطعا تاوان این جنایت را خواهد داد». به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیسی این فرمانده سپاه را از همرزمان قاسم سلیمانی توصیف کرده است که «در کسوت مستشاری محور مقاومت اسلامی» فعالیت می‌کرده است.

همچنین اورشلیم پست شامگاه دوشنبه به نقل از مقام‌های دفاعی اسرائیل نوشت که اسرائیل منتظر  پاسخی از طرف تهران در جبهه شمالی در واکنش به کشته شدن سید رضی موسوی، فرمانده کشته‌شده سپاه پاسداران در سوریه، است. بر اساس ارزیابی‌های امنیتی اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز جنگ ارتش اسرائیل علیه حماس در غزه، انتقال تسلیحات به شبه‌نظامیان شیعه فعال در سوریه را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای، رضی موسوی را از «مستشاران نظامی باسابقه سپاه در سوریه» و «مسئول پشتیبانی جبهه مقاومت در سوریه» معرفی و تهدید کرد که اسرائیل «تاوان این جنایت را خواهد پرداخت».

اسرائیل از زمان آغاز جنگ با حماس، حمله‌های خود در سوریه به‌ویژه علیه نیروهای حزب‌الله لبنان را که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، تشدید کرده است.

اسرائیل به‌ندرت در مورد حمله‌های گزارش‌شده در سوریه اظهار نظر می‌کند، اما بارها گفته است که اجازه نخواهد داد که جمهوری اسلامی، دشمن سرسختش، حضور خود را در سوریه گسترش دهد.