وال‌استریت ژورنال: حمله به کشتی‌ها، رویارویی غیرمستقیم ایران و آمریکا در دریای سرخ است

«هم در دولت بایدن و هم میان ایالات متحده و اسرائیل در مورد چگونگی واکنش به حملات در دریای سرخ اختلاف‌نظر وجود دارد»

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه ۲۵ دسامبر با انتشار گزارشی، به موضوع تهاجم شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به کشتی‌های عبوری از دریای سرخ و واکنش‌ها به این حملات پرداخت و به این نکته اشاره کرد که شدت گرفتن حملات نیروهای تحت حمایت ایران به کشتی‌رانی تجاری جهانی در دریای سرخ فشار بر دولت بایدن را تشدید کرده است، زیرا مقام‌های آمریکا تلاش می‌کنند در عین محافظت از تجارت دریایی، از رویارویی مستقیم با تهران اجتناب کنند.

نیروی دریایی ایالات متحده اواخر روز شنبه اعلام کرد حوثی‌ها به دو کشتی دیگر حمله کرده‌اند. به این ترتیب، تعداد کشتی‌های تجاری هدف حمله واقع‌شده در تنگه باب‌المندب به ۱۵ عدد رسید. در همین حال یک نفتکش هم در اقیانوس هند هدف اصابت پهپاد پرتاب‌شده از سمت ایران قرار گرفت؛ موضوعی که تهران آن را رد می‌کند.

بررسی وقایع هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که حمله به کشتی‌ها به عنوان بخشی از یک رویارویی منطقه‌ای گسترده‌تر بین متحدان ایران، آمریکا و اسرائیل در حال افزایش است. همان‌طور که یک سند از طبقه‌بندی محرمانه خارج‌شده وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد، حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در نیمه اول دسامبر به هشت مورد افزایش یافته؛ در حالی که در نیمه دوم نوامبر سه مورد بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حملات حوثی‌ها جبهه جدیدی را در نبرد بین اسرائیل و حماس باز کرده است؛ حملاتی که هم توانایی واشنگتن را برای حمایت از نزدیک‌ترین متحدش در خاورمیانه‌ به بوته آزمایش گذاشته و هم تلاش‌ها برای جلوگیری از تبدیل این درگیری به یک جنگ منطقه‌ای را به چالش کشیده است.

با توجه به موارد فوق است که حملات حوثی‌های یمن تحت حمایت ایران، آمریکا و متحدانش را بر آن داشته تا برای تامین امنیت دریای سرخ نیروهای بیشتری را مستقر کنند؛ اقدامی که به کاهش نگرانی‌ها برای برخی شرکت‌های کشتی‌رانی کمک کرده است.

شرکت حمل‌ونقل و تدارکات مولرــ‌مرسک روز یکشنبه اعلام کرد که با تلاش‌های تحت رهبری ایالات متحده، اعزام کشتی‌های کانتینری به مسیر دریای سرخ را از سر می‌گیرد؛ اما سایر شرکت‌هایی که سفرهای دریایی از مسیر این آبراه را متوقف کرده‌اند، هنوز تصمیمی برای بازگشت ندارند.

در کنار تشکیل ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده برای تامین امنیت دریای سرخ، مقام‌های آمریکایی به اسرائیلی‌ها نیز فشار می‌آورند که این مرحله از درگیری در غزه را به‌سرعت پایان دهند؛ به این امید که حملات حوثی‌ها را مهار کنند. با این حال هم در دولت بایدن و هم میان ایالات متحده و اسرائیل، در مورد چگونگی واکنش به حملات در دریای سرخ اختلاف نظر وجود دارد.

برخی در داخل دولت ایالات متحده مایل‌اند از حمله علیه حوثی‌ها اجتناب شود و معتقدند که باید از یک اقدام تحریک‌آمیز که می‌تواند درگیری را فراتر از محدوده کنونی آن گسترش دهد، دوری کرد. در مقابل، برخی دیگر می‌گویند ایالات متحده باید خیلی زود پیام واضح‌تری به حوثی‌ها ارسال کند. تمام این‌ها در حالی است که واشنگتن حوثی‌ها را بازیگران مهارناپذیری می‌بیند که رفتارشان قابل پیش‌بینی نیست.

وال‌استریت ژورنال در بخش دیگری از این گزارش، به نقل از چند ملوان نوشت که حملات حوثی‌ها صرفا تهدیدآمیز نیست و در مواردی برای ربودن کشتی‌ها هم تلاش می‌شود. در همین زمینه، سناتور بیل هگرتی، جمهوری‌خواهی از ایالت تنسی، روز ۲۴ دسامبر به فاکس‌نیوز گفت که ایران از برخوردهای متناقض دولت بایدن جسور شده است. او تاکید کرد که ایالات متحده باید امنیت ناوبری در دریاها را حفظ کند نه اینکه دست ایران را در آنجا باز بگذارد.

در سوی دیگر، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، از سیاست دولت آمریکا در قبال ایران از جمله ایجاد نیروی دریایی چندملیتی در دریای سرخ دفاع کرد و گفت: «ما در مورد خطر اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده ایران به‌صراحت صحبت کرده‌ و تهدید مستقیم و حمایت آن‌ها از حوثی‌ها برای تجارت بین‌المللی و امنیت دریایی را به‌شدت محکوم کرده‌ایم.»

وال‌استریت ژورنال در ادامه نوشت که به نظر می‌رسد این حملات وجود تنش در داخل رژیم ایران را هم نشان می‌دهند. به نوشته این روزنامه، عملیات نظامی ایران در خارج از کشور را عموما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام می‌دهد که مستقل فعالیت می‌کند و اغلب با خط‌مشی‌های دیپلماتیک در تضاد است. در این شرایط، دولت ابراهیم رئیسی تاکنون سعی کرده است نشان دهد از این اقدام‌ها فاصله دارد و مقام‌های دولتی ایران تاکنون نقش داشتن در حملات حوثی‌ها را انکار کرده‌اند.

با این حال، روز دوشنبه، پس از آنکه یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه در حمله اسرائیل در حومه دمشق کشته شد، رئیس‌جمهوری ایران در بیانیه‌ای، تهدید به تلافی کرد و گفت: «رژیم صهیونیستی قطعا بهای آن را خواهد پرداخت.»