«اثرات حاد کتامین»؛ دلیل مرگ متیو پری اعلام شد

گزارش کالبد شکافی می‌گوید که پری تحت درمان تزریقی کتامین بوده است، اما کتامین موجود در بدن او نمی‌تواند مربوط به آخرین جلسه درمانی‌اش یعنی یک هفته‌و‌‌نیم قبل از مرگش باشد

متیو پری، ستاره سریال دوستان که در ۲۸ اکتبر درگذشت- CHRIS DELMAS/AFP

دفتر پزشکی قانونی لس‌آنجلس در گزارش کالبدشکافی که روز جمعه ۱۵ دسامبر منتشر شد اعلام کرد متیو پری، بازیگر سریال «دوستان» (Friends)، که دهه‌ها به‌طور علنی با مصرف الکل و مواد مخدر درگیر بود، به‌علت «اثرات حاد» کتامین، یک داروی بیهوشی با خاصیت روان‌گردانی، درگذشته است.

پری ۲۸ اکتبر بیهوش در استخر خانه‌اش یافت شد. او هنگام مرگ ۵۴ ساله بود.

نیویورک تایمز به نقل از دفتر پزشکی قانونی نوشت که غرق شدن، بیماری عروق کرونر و اثرات یک ماده افیونی، بوپرنورفین، در مرگ پری نقش داشته است.

اما گزارش کالبد‌شکافی مرگ او را در درجه اول به «اثرات حاد کتامین» نسبت داد. کتامین یک ماده بیهوشی قوی است که به‌عنوان درمان جایگزین برای افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه و سایر مشکلات سلامت روان که درمان‌های سختی‌ دارند، استفاده می‌شود. این ماده همچنین به‌عنوان یک ماده روان‌گردان برای تفریح نیز کاربرد دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در گزارش کالبد‌شکافی گفته شده که پری تحت درمان تزریقی کتامین بوده است، اما کتامین موجود در بدن او نمی‌تواند مربوط به آخرین جلسه درمانی‌اش یعنی یک هفته‌و‌نیم قبل از مرگش باشد.

بر اساس گزارش کالبد‌شکافی، «در سطوح بالای کتامین که در نمونه‌های خون او پس از مرگ یافت می‌شود، اثرات کشنده اصلی ناشی از تحریک بیش از حد قلبی و عروقی و افسردگی تنفسی (اختلال تنفسی که باعث تنفس کند و غیرموثر می‌شود) نیز وجود دارد.» در این گزارش آمده است که سطح کتامین یافت‌شده در خون پری معادل مقداری است که در طول یک بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.

سازمان غذا و دارو در ماه اکتبر هشداری درباره خطرات درمان اختلالات روانپزشکی با نسخه‌های ترکیبی این دارو صادر کرد.

آزمایشات سم‌شناسی همچنین سطوح «درمانی» بوپرنورفین را شناسایی کردند، دارویی که به گفته متخصصان پزشکی، برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و کنترل درد استفاده می‌شود. به گفته دستیار پری که با او زندگی می‌کرد، او طبق دستور روانپزشک روزی دو قرص بوپرنورفین مصرف می‌کرد. محققان همچنین شواهدی از داروهای آرام‌بخش پیدا کردند، اما اثری از الکل، مت‌آمفتامین یا کوکائین پیدا نکردند.

پری از صحبت علنی درمورد مبارزه‌اش با اعتیاد به مصرف الکل و مواد مخدر که گاهی به‌دلیل طیف وسیعی از بیماری‌ها به بستری‌شدن در بیمارستان منجر می‌شد، ابایی نداشت. به گفته خودش، او بیش از نیمی از عمر خود را در مراکز درمانی و توانبخشی گذرانده بود.

پری سال ۲۰۲۲ در کتاب خاطرات خود با نام «دوستان، عاشقان و چیز وحشتناک بزرگ»، برخی از چالش‌های سلامتی را که در طول سال‌ها با آن‌ها مواجه بود به تفصیل با مخاطبانش به اشتراک گذاشت، از‌جمله مجموعه‌ای از مشکلات پزشکی در سال ۲۰۱۸ شامل ذات‌الریه، پاره‌شدن روده بزرگ، کمای دو هفته‌ای و زندگی ۹ ماهه با کیسه کولوستومی و بیش از نیم‌دوجین جراحی معده، که به گفته خودش او را تا پای مرگ بردند.

پری تنها ۲۴ سال داشت که برای بازی در سریال «دوستان» انتخاب شد، نمایشی که زندگی او را برای همیشه تغییر داد. این سریال کمدی که ۱۰ سال، از سال‌ ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ پخش می‌شد، برای پری و هم‌بازی‌هایش یک میلیون دلار در ازای هر قسمت به همراه داشت.

پری در طول سریال «دوستان» در چند فیلم نیز بازی کرد که با شکست در گیشه مواجه شدند.

به گزارش نشریه پیپل، مراسم تشییع جنازه پری سوم نوامبر به‌صورت خصوصی و با حضور بازیگران سریال «دوستان» برگزار شد.

بیشتر از زندگی