کوالایی در حال عزاداری کنار دوست جانباخته

«همه جا به کل ویران شده بود، بوی حیوانات مرده از لابه‌لای صخره‌ها شنیده می‌شد»

عکسی دردناک از کوالایی خسته که ظاهرا مشغول عزاداری کنار نعش کوالایی دیگر است که در نزدیکی وی به خواب ابدی رفته، کاملا وحشت پیش روی حیات وحش استرالیا را از آتش‌سوزی ویرانگر این کشور به تصویر می‌کشد.

این عکس توسط سازمان جامعه بین‌المللی انسانی (Humane Society International) هنگام جستجو برای حیوانات نجات یافته در جزیره کانگورو سوخته در آتش گرفته شده است.

کلی دانیتان، رئیس بخش واکنش به فجایع جامعه بین‌المللی انسانی  گفت تیم‌های این سازمان از وقتی جستجوی خود در دشت‌های پر درخت پارک ملی فلایندرز چیس (Flinders Chase National Park) را آغاز کردند با چنین صحنه‌هایی مواجه شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آتش‌ تاکنون حدود ۱۰۴ هزار کیلومتر مربع از جنگل‌های بارانی، مراتع و پارک‌های ملی را در سراسر استرالیا سوزانده و به تخمینی بیش از یک میلیارد حیوان را کشته است.

سازمان‌های حیات وحش هراس آن را دارند که چیزی حدود نصف جمعیت ۶۰ هزار تایی کوالا در این جزیره جان خود را از دست داده‌اند چرا که تقریبا نصف جزیره کاملا ویران شده است.

خانم دانیتان به شبکه خبری ای‌بی‌سی (ABC News) گفت: «به ویژه آن عکس کولا کنار برکه در کنار نعش کولایی دیگر به شدت قلب آدم را جریحه‌دار می‌کند. حیوانات نجات یافته نیز انرژی چندانی برای‌شان باقی نمانده و ما آنها را نشسته روی زمین کاملا بدون حرکت و معمولا در کنار نعش حیوانات دیگر می یافتیم.»

او افزود کوالای دیده شده در عکس، نجات یافته و به مرکز رسیدگی‌های اضطراری پارک حیات وحش جزیره کانگورو منتقل شده است.

همچنین ترس این می‌رود که جمعیت موجودات در معرض انقراض دیگری که ساکن جزیره بودند از جمله والابی صخره دم‌قلمویی و ریزموش‌ها، نیز در آتش‌ها سوخته باشند.

زیست‌شناسان به دنبال نجات‌یافتگان این گونه‌های جانوری هستند با این امید که شاید بتوانند تعدادی کافی از ایشان را بیابند تا به تکثیر و تولید مثل دوباره بپردازند.

کینگزلی دیکسون، بوم‌شناس دانشگاه کورتین در پرت گفت: «به نظر من ما تاکنون شاهد اتفاقی نظیر این مورد در استرالیا نبوده‌ایم که به تنهایی این همه زیست‌بوم را نابود کرده و بسیاری از موجودات را به آستانه انقراض بکشاند.»

جمعیت والابی‌های صخره دم‌قلمویی پیش از شروع آتش تنها چیزی حدود ۱۵ هزار تا بود. آنها شبیه کانگوروهای خیلی کوچک هستند و دم‌هایی دراز و خمیده دارند و بیشتر مایلند نزدیک صخره‌های بزرگ مخفی شوند.

گای بالارد، بوم‌شناس دانشگاه نیوانگلند در آرمیدال گفت وقتی تیم او جستجو برای نجات‌یافتگان را آغاز کردند، ابتدا تنها با حیوانات مرده و درختان سوخته مواجه شدند.

او گفت: «همه جا به کل ویران شده بود، بوی حیوانات مرده از لابه‌لای صخره‌ها شنیده می‌شد.»

اما تیم وی نهایتا موفق به پیدا کردن چند والابی شد و بعد با حرکت در مسیر دشوار و پوشیده در خاکستر پارک ملی اوکسلی وایلد ریورز (Oxley Wild Rivers National Park) با آب و غذا سعی در جلب سایر حیوانات نجات یافته داشت تا ایشان را نیز از منطقه خارج کند.

هفته گذشته، طی عملیات راک والابی (Operation Rock Wallaby) هزاران کیلوگرم هویج و سیب‌زمینی شیرین از هوا در سراسر ایالت نیو سات ولز پایین ریخته شد تا به تغذیه حیوانات نجات‌یافته کمک شود.

دولت استرالیا در روز دوشنبه اعلام کرد ۵۰ میلیون دلار استرالیا را خرج تلاش‌های اضطراری نجات حیات وحش و بازسازی زیست‌بوم آنها خواهد کرد.

کریس دیکمان، بوم‌شناس دانشگاه سیدنی تخمین زده است بیش از یک میلیارد حیوان تا کنون در این آتش‌ها از بین رفته‌اند از جمله ده‌ها میلیون صاریغ و کیسه‌داران کوچکی که با نام بادپر شناخته می‌شوند.

او گفت: «عاقبت این آتش‌سوزی برای بعضی از گونه‌های جانوری خیلی وخیم و تاریک است. اگر اکنون نتوانیم اینجا از آنها محافظت کنیم ایشان را برای همیشه از دست خواهیم داد. این گونه‌ها در هیچ جای دیگری یافت نمی‌شوند.»

© The Independent

بیشتر از جهان