علی خامنه‌ای: معترضان سرنگونی هواپیما فریب‌خورده دشمن هستند

رهبر جمهوری اسلامی نه عذرخواهی کرد و نه مسئولیت پذیرفت

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی 9 روز پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که به کشته‌شدن 176 از این رخداد عذرخواهی نکرد و مردم معترض را فریب‌خورده رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی دانست.

او در خطبه‌های نماز‌جمعه امروز (27 دی‌ماه) گفت که تشییع جنازه قاسم سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد، «یوم‌الله» بوده و تاکید بر سرنگونی هواپیما برای به فراموشی سپردن آن‌ها است: «عده ای سعی می‌کنند ایام‌الله‌های ملت ایران را به فراموشی بسپارند. یکی همین قضیه تاسف‌انگیر حادثه سقوط هواپیما بود.»

رهبر جمهوری اسلامی که سمت فرمانده کل قوا را نیز به عهده دارد، مسئولیت شلیک موشک به هواپیما را نیز نپذیرفت و صرفا به این اکتفا کرد که این حادثه باعث ناراحتی او شده است: «این حادثه تلخی بود و دل ما را به معنای حقیقی کلمه سوزاند. از دست دادن جوانان و مردم عزیز و کسانی که از کشورهای دیگر بودند، بسیار تلخ بود.»

او تشییع‌جنازه قاسم سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکایی را دو «یوم‌الله» مهم دانست و گفت همان‌گونه که خدا به موسی دستور داد که این یوم‌الله‌ها را به یاد قومت بینداز ما هم وظیفه داریم که آن را یاد‌آوری کنیم. او بابرشمردن اقدامات سپاه از مردم ایران خواست که «صبور» و «شاکر» باشند. خامنه‌ای تشییع سلیمانی را «بزرگ‌ترین بدرقه جهان» و جمعیت شرکت‌کننده در آن را «ده‌ها میلیون» دانست.

خامنه‌ای، برنامه‌های مختلف بزرگداشت یاد کشته‌شده‌ها و همچنین پیگیری‌های بین‌المللی را نقشه دشمن خواند و گفت: «عده‌ای با هدایت تلویزیون‌های آمریکایی و رادیوهای انگلیسی سعی کردند آن را به نحوی آرایش دهند که ماجرای یوم‌الله ناشی از شهادت بزرگ این دو شهید عزیز (قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس) را به فراموشی بسپارند؛ افرادی که هیچ علاقه‌ای در آنها نسبت به منافع ملی و مسائل کشور احساس نمی‌شود.»

او همچنین اشاره کوتاهی به اعتراضات مردمی پس از این حادثه کرد وآن را نیز ناشی از فریب دشمن و عدم درک منافع ملی دانست: «حالا عده‌ای جوان و احساساتی هستند و فریب می‌خورند اما عده‌ای جوان هم نیستند ولی حاضر نیستند منافع ملی را درک کنند و پای آن بایستند. آنچه دشمن مایل است، از زبان آن‌ها سر می‌زند. همان اندازه‌ای که ما از این حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم و غم در دلمان نشست، دشمنان خوشحال شدند. به خیال اینکه یک مستمسکی به دست آورد‌ه‌اند که می‌توانند سپاه و نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند.»

خامنه‌ای به شعارهای مردم علیه خودش در اعتراضات روزهای گذشته اشاره‌ای نکرد و صرفا در مورد پاره کردن و آتش زدن عکس سلیمانی گفت: «چند صد نفری که به عکس سردار سلیمانی اهانت کردند، جزو مردم ایران هستند یا چند میلیون نفری که او را تشییع کردند؟»

رهبر جمهوری اسلامی در انتهای سخنانش درباره سرنگونی هواپیما به دست سپاه، آن را ماجرایی مبهم خواند و از فرماندهان سپاه بابت اطلاع‌رسانی در مورد آن تشکر کرد: «در حادثه هواپیما ابهاماتی هست. از فرماندهان تشکر می کنیم که برای مردم توضیح دادند ولی این موضوع باید پیگیری شود تا از حوادث مشابه نیز به شکل جدی پیشگیری شود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حمایت از سپاه و اقداماتش در منطقه بخش دیگری از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نمازجمعه بود. او نیروی قدس سپاه را «رزمندگان بدون مرز» خواند و گفت که مداخله آن‌ها در منطقه برای تامین امنیت ایران است: «سپاه قدس، یک نیرویی است که با سعه صدر به همه جا و همه کس نگاه می کند. رزمندگان بدون مرز هستند و هرجا که نیاز باشد، آنجا حضور پیدا می‌کنند و کرامت مستضعفان را حفظ می‌کنند و خود را بلاگردان مقدسات و حریم‌های مقدس می‌کنند. همین‌ها سایه جنگ و ترور را از کشور خودمان هم دفع می‌کنند. بخش مهمی از امنیت کشور ما محصول کار همین جوانان مومنی است که تحت فرماندهی سردار عزیزمان سال‌ها مجاهدت کردند. بله به کمک غزه و فلسطین هم می‌روند اما برای خودمان هم امنیت ایجاد می‌کنند.»

دولت‌های حقیر اروپا عددی نیستند!

موضوع فعال شدن مکانیسم حل اختلاف نیز بخش دیگری از صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی بود. خامنه‌ای این اقدام اروپایی‌ها را نیز برنامه‌ای برای «تحت‌الشعاع قرار دادن» تشییع جنازه سلیمانی و حمله موشکی سپاه دانست و گفت: « یکی از کارهای دیگری که برای تحت الشعاع قرار دادن این حوادث بزرگ انجام دادند همین کاری است که این سه دولت اروپایی کردند؛ دولت خبیث انگلیس، دولت فرانسه و دولت آلمان. تهدید کردند که ما مسئله هسته‌ای را بار دیگر به شورای امنیت می‌بریم. البته مسئولین کشور خوشبختانه پاسخ این‌ها را دادند. جواب محکم به این‌ها داده شد.»

روز سه‌شنبه (24 دی‌ماه) فرانسه، بریتانیا و آلمان با انتشار بیانیه مشترک اعلام کردند که در واکنش به اقدامات ایران برای تعلیق تعهداتش در برجام، مکانیسم حل اختلاف را فعال کرده‌اند. موضوع فعال کردن این مکانیسم از تابستان امسال و در مذاکرات تلفنی ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه و روحانی مطرح شده بود. ایران در چند ماه گذشته تلاش کرده بود تا مانع این اقدام اروپا شود.  

 خامنه‌ای در سخنان امروزش در واکنشی تند به این اقدام اروپایی‌ها گفت: «بنده از اول هم گفتم، بعد از خروج آمریکا از برجام، که این سه دولت هی حرف می‌زدند، هی یاوه‌گویی می‌کردند، بنده همان روز هم گفتم من به اینها اعتمادی ندارم، اینها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود. امروز کاملا واضح شده است بعد از گذشت حدود یکسال معلوم شده است که اینها به معنای واقعی کلمه پادوی آمریکا هستند.»

او سه کشور اروپایی را «دولت‌های حقیر» خواند و تصمیم آن‌ها برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف را در جهت به زانو درآوردن ایران دانست: « این دولت‌های حقیر در انتظار این هستند ملت ایران را به زانو دربیاورند. آمریکا که ارباب شما است نتوانست شما کوچک‌تر از آن هستید که ملت ایران را به زانو درآورید.»

به‌رغم بیان این سخنان تند، او باب موضوع مذاکره با غرب را همچنان باز نگاه داشت و گفت که جمهوری اسلامی از مذاکره ابایی ندارد ولی با آمریکایی‌ها مذاکره نخواهد کرد. 

بیشتر از