آیا نگهداری از حیوانات خانگی شما را سالم‌تر و شاداب‌تر می‌کند؟

حیوانات خانگی در کاهش اضطراب نقش دارند

عکس تزئینی -  تصویر زنی که سگش را در آغوش گرفته است - Canva

حیوانات خانگی عشق، شادی، همراهی، و احساسات مثبت دیگری را برای صاحبانشان فراهم می‌کنند. درباره تاثیر روانی مثبت حیواناتی مانند سگ و گربه بر انسان بسیار شنیده‌ایم. اما آیا این حیوانات بر کیفیت سلامت ما نیز اثر‌ می‌گذارند؟

حیوانات خانگی در کاهش اضطراب و استرس نقش دارند.

یاهو لایف که با دکتر جف یو، درمانگر ازدواج و خانواده، مصاحبه کرده است،‌ به‌نقل از او می‌نویسد: «نوازش و لمس حیوانات اثر آرام‌بخش دارد.»

انجمن روان‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ در یک نظرسنجی از ۲ هزار و ۲۰۰ بزرگ‌سال، به بررسی مزیت‌های سلامت روان و رابطه‌اش با نگهداری از حیوانات خانگی پرداخت. طبق این نظرسنجی، ۸۶ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند حیوانات خانگی‌ تاثیر مثبتی بر سلامت آن‌ها داشته است.

از میان شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، ۶۹ درصد تاکید کردند که حیوانات خانگی استرس و اضطراب‌ را کم می‌کند و ۶۶ درصد نیز گفتند که در حضور حیوانات خانگی‌شان آرامش دارند.

به گفته یو، این درصد در افرادی که با اختلال اضطراب زندگی می‌کنند احتمالا بیشتر است.

نتیجه پژوهشی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد که همراه داشتن سگ‌‌ها در محوطه‌های دانشگاهی به کاهش افسردگی و اضطراب دانشجویان کمک می‌کند.

علاوه بر این، محققان دریافتند که نشان دادن فیلم‌هایی از سگ‌ها به دانشجویان نیز اثر بسیار مثبتی بر آن‌ها دارد؛ البته نه به اندازه حضور واقعی این حیوانات در کنارشان.

دکتر وارن انگ، مدیر خدمات بالینی روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک، در این‌باره می‌گوید: «طی دهه‌ها، شاهد اثر مثبت حیوانات بر روند درمان مراجعه‌کنندگان بوده‌ایم. نقش حیواناتی مانند سگ‌، گربه‌، انواع پرندگان، اسب در روان‌درمانگری انکارنشدنی است.»

او می‌گوید که نقش اسب‌ در درمان نوجوانانی که دچار انواع مشکلات عاطفی و رفتاری‌اند بسیار چشمگیر و موثر است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حیوانات خانگی فعالیت بدنی شما را افزایش می‌دهند

تجزیه و تحلیل ۴۹ تحقیق در سال ۲۰۲۳ نشان داد افرادی که حیوانات خانگی دارند، در مقایسه با کسانی که حیوانات خانگی ندارند، فعالیت بدنی بیشتری داشتند.

یک نظرسنجی از ۶۹۴ بزرگ‌سال ساکن بریتانیا در سال ۲۰۱۹ نشان داد که صاحبان سگ‌ها به‌طور متوسط هفت بار در هفته- به عبارتی ۲۲۰ دقیقه در هفته- با سگ‌‌شان راه می‌روند.

حیوانات خانگی بر حفظ سلامت قلب نیز اثر مثبت دارند.

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، صاحبان سگ در مقایسه با کسانی که سگ ندارند، ۳۱ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته قرار دارند.

به گفته یو، این حیوانات می‌توانند در شرایط خاص جسمی و پزشکی، مانند صرع و بیماری‌های قلبی و تنفسی، به یاری صاحبانشان بشتابند.

حیوان خانگی همدم تنهایی انسان است

یو می‌گوید: «افرادی که متحمل و گرفتار انزوا و تنهایی‌اند، با آوردن حیوان خانگی به زندگی‌شان می‌توانند بر این مشکل فائق آیند.»

این افراد می‌توانند زندگی خودشان، یعنی مسکن و غذا و حتی تختخواب را با حیوان خانگی‌شان سهیم شوند. برخی متخصصان می‌گویند حیوانات خانگی به برخی افراد کمک می‌کنند خواب بهتری داشته باشند. با این حال، هنوز در این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است.

البته، نگهداری از حیوانات خانگی خالی از دردسر هم نیست.

نگهداری از این حیوانات مستلزم به صرف زمان و هزینه و امکانات کافی و مناسب است.

نگهداری از این حیوانات هزینه بسیاری دارد. همچنین، افرادی که مبتلا به بیماری روانی حاد هستند، ممکن است با تنها گذاشتن این حیوانات در خانه و ترک آن‌ها احساس گناه یا عذاب وجدان کنند که برای سلامتشان مضر است.

همچنین، باید بدانیم که از دست دادن حیوانات خانگی با اندوه و سوگواری همراه است، زیرا از دست دادن این حیوانات خانگی مشابه با احساس غم ناشی از مرگ عزیزان خانواده است.

البته، امکان دارد که این حیوانات طولانی‌تر از صاحبانشان زندگی کنند.

در هر صورت، باید بدانیم که از دست دادن حیوانات خانگی سوگواری جدی صاحبان آن‌ها را در پی خواهد داشت.