نظریه پوست پرتقال چیست و به عشق چه ربطی دارد؟‌

گاه کار کوچکی مثل پوست کندن پرتقال برای یک عزیز می‌تواند نشان‌دهنده عمق رابطه احساسی باشد

 مادری برای دخترش پرتقال پوست می‌کند- Canva

در تیک‌تاک، آزمون جدیدی به نام نظریه پوست پرتقال نظر افراد زیادی را جلب کرده است. این نظریه بر این تمرکز دارد که چطور مهربانی فکرشده شریک زندگی‌تان می‌تواند نشان‎‌‌دهنده عشق واقعی در رابطه شما باشد.  

این نظریه می‌گوید که اگر شریک زندگی‌تان بی‌آنکه از او بخواهید برایتان پرتقال پوست بکند، نشان می‌دهد که واقعا دوستتان دارد و به شما اهمیت می‌دهد. بر اساس نظریه پوست پرتقال، شریکی که کارهای کوچکی انجام می‌دهد تا زندگی را برایتان راحت‌تر یا روزتان را کمی بهتر کند‌ــ مثلا بدون اینکه از او بخواهید ظرف‌ها را می‌شوید یا یک دسته از گل‌های محبوبتان می‌خرد‌ــ آدم زندگی است. اصل قضیه این است که کاری را چون می‌توانید برای دیگری انجام دهید، نه از سر اجبار.

یک نانوا در تیک‌تاک به نام جنا (@jennaskates) به‌تازگی بعد از انتشار ویدیویی از دوست پسرش که به او ظرفی حاوی تخم‌مرغ‌هایی داد که تمام سفیده‌ها از زرده جدا شده بودند، توجه افراد زیادی را جلب کرد. چند روز پیش از آن، جنا غیرمستقیم گفته بود به دلیل بلند بودن ناخن‌هایش سفیده تخم‌مرغ را به‌سختی جدا می‌کند و او در وقت فراغتش با دشواری این کار را انجام داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جنا در متن روی ویدیو نوشت: «و این مرد وقت گذاشت تا برای من سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کند. او مرا دید! هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم سفیده تخم‌مرغ اشکم را دربیاورد.»

خیلی‌ها ویدیو این نانوا را مثال کامل و عملی نظریه پوست پرتقال نامیدند؛ از جمله کاربری با نام @NeaNotMia که افزود اگر شریک زندگی‌تان کاری را که خودتان به‌خوبی می‌توانید انجام دهید، برایتان انجام می‌دهد، یعنی این نظریه [در مورد شما] صدق می‌کند.

@NeaNotMia در یک ویدیو تیک‌تاکی توضیح داد: «ممکن است این کار به معنای واقعی کلمه، کندن پوست پرتقال نباشد. ممکن است از شما لطف کوچکی بخواهد تا واکنشتان را ببیند و دریابد آیا بعدا می‌تواند روی لطف بزرگ‌تری از طرف شما حساب کند و وقتی از شما می‌خواهد این کار را برایش انجام دهید، چه حسی در او ایجاد می‌کنید؟»

اما نظریه پوست پرتقال فقط درمورد روابط عاشقانه صدق نمی‌کند، بلکه درمورد مناسبات خانوادگی و افلاطونی نیز صادق است. در ویدیوهای متعدد این پلتفرم افراد زیادی از مادران تا معلمان روش‌های مختلفی را که نظریه پوست پرتقال در زندگی‌شان کاربرد داشته است، منتشر کردند. ‌

یکی از مادران به نام جیمی (@being.jaymie) روی تصاویری که به پسرش توجه و رسیدگی می‌کرد، نوشت: «یک بار شنیدم که وقتی فرزندتان از شما می‌خواهد پیش از خواب او را از پله‌ها بالا ببرید، منظورش لجبازی نیست، بلکه از شما ارتباط بیشتری می‌خواهد.» او افزود که نظریه پوست پرتقال به او یادآوری می‌کند چطور رفتارهای ساده‌ای مانند این میزان اهمیتی را که به دیگران می‌دهید، نشان می‌دهد.

در ویدیو دیگری، معلمی به مخاطبانش گفت که بند کفش دانش‌آموزانش را با خوشحالی برایشان می‌بندد و نوشت این «رفتار کوچک [نشان‌دهنده] عشق و مهربانی است». 

انتشار این ویدیوها افراد بیشتری را تشویق می‌کند تا خواه به یک عزیز یا یک آشنا بی‌مقدمه رفتار محبت‌آمیز نشان بدهند. انجام دادن کارهای خوب برای دیگران بدون هیچ چشمداشتی روابط قوی‌تری می‌سازد.

© The Independent

بیشتر از زندگی