دومین ماه جنگ؛ بایدن: توافق برای آزادی گروگان‌ها به‌زودی حاصل می‌شود؛ بزرگ‌ترین حمله موشکی به تل‌آویو از زمان آغاز جنگ

نیروهای آمریکایی در عین الاسد بار دیگر مورد حمله قرار گرفتند

ارتش اسرائیل می‌گوید عملیات خود در غزه را گسترش داده است. هم‌زمان گزارش‌ها از کشته شدن دست کم ده نفر در جریان حمله اسرائیل به بیمارستان اندونزیایی در غزه حکایت دارد. اندونزی این حمله را محکوم کرده است. همچنین گزارش شده که منازل مسکونی در شهر رفح در جنوب غزه و در نزدیکی یک بیمارستان بمباران شده است و این حمله، ۱۵ کشته و شماری مجروح به جای گذاشته است.

در رویدادی دیگر، ۲۸ نوزاد نارس، با آمبولانس از بیمارستان الشفا در غزه به بیمارستانی در مصر منتقل شدند. سه نوزاد نارس، به دلیل شرایط جسمی وخیم، همچنان در بیمارستان الشفا باقی مانده‌اند.

دوشنبه ۲۹ آبان و چهل‌و‌پنجمین روز جنگ اسرائیل و حماس درحالی آغاز شد که برخی گزارش‌ها از نزدیک بودن توافق برای آزادی ۲۳۹ گروگان‌ در اختیار حماس در مقابل وقفه چند روزه در درگیری‌ها و افزایش کمک‌رسانی بشردوستانه خبر می‌دهد.

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است با ابراز تردید درباره ویدیوهای منتشر شده از «حضور گروگان‌ها و اعضا حماس در بیمارستان شفا» مدعی است «این ویدیوها در صورت صحت، نشان می‌دهد که بیمارستان همه خدمات درمانی داده است.» 

اما ارتش اسرائیل که از روز چهارشنبه با ادعای «مقابله مراکز فرماندهی و تونل‌های حماس در بیمارستان شفا حضور دارد و پیش‌تر گفته بود گروگان‌ها در این بیمارستان نگهداری شده‌اند»، ویدیوهای دوربین‌های مداربسته را نشانه «انتقال گروگان‌ها به بزرگترین بیمارستان غزه» توصیف می‌کند. ارتش اسرائیل تصاویری از تونلی که می‌گوید زیر بیمارستان شفا است را نیز منتشر کرده است.

بیشتر از