تجمع پرستاران در سه شهر ایران، اعتراض‌های کارگران و کشاورزان ادامه دارد

افراد دارای معلولیت در مشهد مقابل سازمان بهزیستی و دفتر نماینده مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند

تجمع‌های صنفی در شهرهای مختلف ایران همانند روزهای گذشته ادامه یافت. روز شنبه ۲۷ آبان ماه، پرستاران در کرمانشاه، یزد و اسلام‌آباد غرب، کشاورزان در اصفهان، افراد دارای معلولیت در مشهد و نیروهای قراردادی وزارت نفت در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پرسنل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به‌دلیل معوقات یک ساله خود و همچنین پرداخت نشدن اضافه‌کاری و کارانه و تعرفه سال ۱۴۰۱ تجمعی اعتراضی برگزار کردند. در این تجمع اعتراضی که در محوطه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی، بهداشتی کرمانشاه برگزار شد، پرستاران و پرسنل این دانشگاه خواهان تعرفه متعارف با تعرفه سال و دریافت اضافه کار ۱۷ ماهه خود شدند.

ده‌ها نفر از پرستاران اهل کرمانشاه در این تجمع اعتراضی که برای دقایقی به بیرون از محوطه دانشگاه نیز کشیده شده بود، با سر دادن شعار «پرستار داد بزن، حقتو فریاد بزن» و در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

همزمان پرستاران در شهر یزد نیز در اعتراض به کمبود نیرو و مشکلات معیشتی خود دست به تجمع اعتراضی زدند. پرستاران شهر یزد با برگزاری تجمع مقابل ساختمان استانداری در این شهر، شعار «استاندار خجالت، خجالت» و «مسئول بی‌کفایت، استعفا، استعفا» سر دادند. پرستاران همچنین پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آن‌ها شعارهای «با کرونا جنگیدیم، حمایتی ندیدیم» و «پرستار می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» نوشته شده بود.

جمعی دیگر از پرستاران نیز در بیمارستان «خمینی» واقع در اسلام آباد غرب در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع پرسنل بیمارستان اسلام آباد غرب نیز در اعتراض به پرداخت نشدن کارانه و اضافه‌کاری سال گذشته و همچنین پرداخت نشدن تعرفه ۱۶ماه گذشته بوده است. پرستاران در این تجمع اعلام کردند که از تیرماه ۱۴۰۱ تعرفه‌ای دریافت نکرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کشاورزان اصفهانی نیز بار دیگر در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. کشاورزان در اصفهان این بار کفن‌پوش مقابل ساختمان استانداری اصفهان رفتند و خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. کشاورزان با پهن کردن سفره خالی مقابل استانداری اصفهان به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند. در طی چند سال گذشته، کشاورزان اصفهانی به دلایل مختلف از جمله سهم حقابه خود تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. برخی گزارش‌ها در رسانه‌های اجتماعی حاکی از آن است که همزمان با این تجمع نیروی ضدشورش و یگان ویژه وارد استانداری اصفهان شدند.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت نیز اعلام کرد که روز شنبه ۲۷ آبان ماه، تجمعی اعتراضی مقابل سازمان بهزیستی خراسان رضوی و دفتر رئیس کمیسیون اصل نود در شهر مشهد شکل گرفته است.

بر اساس این گزارش، تعدادی کثیری از ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی حرکتی در هشتمین تجمع سراسری معلولان و در اعتراض به اجرا نشدن ماده ۲۷ قانون معلولان صبح روز شنبه مقابل بهزیستی خراسان رضوی تجمع اعتراضی برگزار کرده و سپس راهی دفتر پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس، شدند.

اتحادیه آزاد کارگران نیز اعلام کرد که تجمعی اعتراضی در شهر اهواز برگزار شده است که بر اساس آن نیروهای قراردادی وزارت نفت برای پیگیری مطالبات خود آن را برگزار کردند. بر اساس این گزارش، نیروهای قراردادی وزارت نفت بار دیگر در اعتراض به اجرا نشدن مصوبات در مورد نیروهای قراردادی این وزارتخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، اهم خواسته نیروهای قراردادی شامل تبدیل وضعیت، اجرای کامل مصوبات ۱۴۰۰، اصلاح فرمول پاداش طبق مدل رسمی و معین، اصلاح نرخ اضافه‌کار، بهره‌مندی از عیدی طبق رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری است.

با وجود برگزاری تجمع‌های اعتراضی بسیاری در طی هفته‌های گذشته، تاکنون هیچ یک از خواسته‌های این کارگران محقق نشده است.