ستاره دریایی: موجودی که بدون تنه در دریا شناور است

این جانوران دریایی بی‌مهره به‌دلیل تقارن شعاعی و پوسته خاردارشان مشهورند

این موجودات به‌طور قابل‌توجهی کدهای ژنتیکی تنه و دم در حیوانات‌ را ندارند- Canva

ستاره‌‌های دریایی به دلیل شکل ظاهری و بازوی‌های متقارنی که دارند، مشهورند. به نظر می‌رسد که این موجودات دریایی می‌توانند هر چیزی را که لمس می‌کنند، در آغوش بکشند. اما محققان می‌گویند ستاره دریایی اساسا «فقط یک سر» است.

بازوهای متقارن شعاعی یکی از ویژگی‌های نمادین ستاره‌های دریایی است. اما در‌پی تحقیق جدیدی که هفته گذشته در مجله نیچر منتشر شد، دانشمندان دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان دریافتند: «این موجودات به‌طور قابل‌توجهی کدهای ژنتیکی تنه و دم در حیوانات‌ را ندارند.»

آن‌ها همچنین گفتند: «کدهای ژنتیکی که به‌طور کلی به سرها مرتبط است در وسط بازوهای ستاره دریایی یافت شده است، به این معنی که این موجودات به ظاهر بدون سر احتمالا چیزی جز سر نیستند.»

لورن فرمری، نویسنده اصلی این پژوهش، در یک بیانیه خبری گفت: «به نظر می‌رسد ستاره دریایی بدنش را به‌طور کامل از دست داده است و درواقع سری است که در دریا می‌خزد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، نتایج پژوهش جدید با آنچه دانشمندان پیش از این درباره این موجودات تصور می‌کردند، کاملا متفاوت است.

به عقیده کارشناسان، می‌توان بدن یک ستاره دریایی را مانند سر بی‌جسم در نظر گرفت که در کف دریا روی لب‌هایش راه می‌رود – لب‌هایی که نقش خود را از جمع‌آوری و تفکیک غذاها، به راه رفتن تغییر داده‌اند.

ستاره‌های دریایی جزو خارپوستان به شمار می‌روند. این جانوران دریایی بی‌مهره به دلیل تقارن شعاعی و پوسته خاردارشان مشهورند.

محققان در پژوهش‌ جدید متوجه شدند که ستاره‌های دریایی یک محور سر تا دم ندارند که از بالا به مرکز و سمت بازوها و سایر اعضای بدن کشیده شده باشد.

کریستوفر لو، نویسنده این پژوهش، در ساینس دیلی گفت: «اگر پوست یک حیوان را جدا کنید و به ژن‌های دخیل در تعیین سر از دم نگاه کنید، همان ژن‌ها برای این نواحی بدن در تمام گروه‌های حیوانات کد می‌شود.»

اما دانشمندان متوجه شدند که نمایش ژن مربوط به پیش‌مغز در انسان و سایر حیوانات متقارن دو طرفه، در امتداد خط وسط بازوهای ستاره‌های دریایی قرار دارد. همچنین دانشمندان تنها در لبه‌های بازوهای ستاره‌های دریایی، ژن‌هایی مشابه ژن‌های تنه حیوانات پیدا کردند.

به گفته کارشناسان، خارپوستان و به‌ویژه ستاره‌های دریایی، بارزترین نمونه جانورانی‌اند که قسمت‌های سر و تنه‌‌‌شان جدا شده‌اند و امروزه به آن آگاه شده‌ایم.

بیشتر از علوم