مهدی کروبی خطاب به علی خامنه‌ای: هیچ یک از شرایط رهبری را نداری

«علی خامنه‌ای فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت براى رهبرى‌ست»

مهدی کروبی هم‌چنان در حصر خانگی به سر می‌برد - عکس از سحام نیوز

مهدی کروبی یکی از رهبران محصور جنبش سبز در سال ۱۳۸۸ با نوشتن نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی آیت‌الله علی خامنه‌ای «هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری» را ندارد. 

کروبی در ابتدای نامه خود می‌نویسد: «مدتی است در حال تنظیم نامه ای مفصل و جامع به شما در ارتباط با وضعیت اسف بار کشور که نتیجه سوء مدیریت و دخالت ها بی جای جنابعالی در تمامی امور کشور است، هستم. اما امروز پس از سه روز انکار و فریب وقیحانه خبر شلیک موشک خودی و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری و داغدار شدن خانواده هایی که عزیزان شان در آن پرواز بودند، آنهم پس از آنکه تشت رسوایی این موضوع توسط غربی‌ها از بام افتاده بود، تصمیم گرفتم در نامه ای کوتاه نکته مهمی را به شما یادآور شوم.»

او خطاب به علی خامنه‌ای نوشته است: «جنابعالی به عنوان فرمانده کل قوا مسئولیت مستقیم این امر را بر عهده دارید، بفرمایید آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همانطور که رسانه‌های نزدیک به شما مدعی اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته اید؟ اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید.»

او در نامه خود با یادآوری مقاطع حساس سیاسی ایران در سال‌های گذشته مثل «ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸٫»  عدم رسیدگی رهبر جمهوری اسلامی می‌نویسد: «اگر آنطور که می گویند در جریان این فاجعه نبودید و پیگیر کشف حقیقت هم نشدید پس بفرمایید چه فرمانده کل قوایی هستید که آنان اینچنین شما و کشور را به بازی می‌گیرند. در این حالت هم مشخص است که فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى هستید.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پس از سقوط فاجعه‌بار هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه امام خمینی که منجر به کشته شدن تمامی سرنشینان آن شد، مقامات جمهوری اسلامی در روزهای ابتدایی سعی در قلب ماجرا و وارونه‌سازی روایت سقوط این هواپیمای مسافربری داشتند. اما پس از گذشت سه روز و پی‌گیری‌های دولت‌های دیگر در این پرونده، در نهایت مقامات جمهوری اسلامی اعتراف کردند که سقوط این هواپیما در اثر برخورد «اشتباهی» موشک‌های دفاعی ایران بوده است. 

این در حالی‌ست که گزارش‌های زیادی از تجمعات اعتراضی مردم در تهران و چند شهر دیگر ایران پس از مشخص شدن تقصیر سپاه در سقوط هواپیما مخابره شده است که در بسیاری از آن‌ها معترضین علیه مسئولین و علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا شعار سرمی‌دادند. 

بیشتر از