عمران خان در پرونده افشای اسرار دولتی پاکستان تفهیم اتهام شد

عمران خان می‌گوید واشنگتن ارتش پاکستان را برای برکناری او از قدرت تحت فشار قرار داده است

عمران خان به همراه همسرش، بشرا بی‌بی، در حال امضای وثیقه در دادگاه عالی لاهور‌ــ Arif ALI / AFP

دادگاهی در پاکستان عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور، و معاونش را در پرونده افشای اسرار دولتی تفهیم اتهام کرد. این اتهام تازه پیش از انتخابات ژانویه ضربه دیگری به اعتبار عمران خان، سیاستمدار زندانی در پاکستان، تلقی می‌شود.

رویترز به نقل از تحریک انصاف، حزب متبوع عمران خان، نوشت این اتهام در پیوند با تلگراف محرمانه‌ای است که سفیر پاکستان در واشنگتن اوایل سال ۲۰۲۲ به اسلام‌آباد فرستاد و عمران خان به افشای این تلگراف متهم است. عمران خان با تکذیب این موضوع، می‌گوید محتوای این تلگراف را منابع دیگر در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند.

به گفته حزب تحریک انصاف، یک دادگاه ویژه نخست‌وزیر پیشین پاکستان و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پیشین این کشور، را به افشای اسرار دولتی متهم کرده است.

این حزب می‌افزاید جلسه استماع روز دوشنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان)، در محوطه زندان آدیالا، در نزدیکی اسلام‌آباد، جایی که عمران خان زندانی است، بدون حضور رسانه‌ها و دسترسی عمومی برگزار شد.

عمران خان ۷۰ ساله پیش‌تر گفته بود که این تلگراف توطئه آمریکا را ثابت می‌کند. اینکه واشنگتن ارتش پاکستان را برای برکناری او از قدرت در یک روند رای‌گیری پارلمانی تحت فشار قرار داده است. نخست‌وزیر پیشین پاکستان دلیل این اقدام را دیدار او از مسکو آن‌ هم درست پیش از حمله ماه فوریه ۲۰۲۲ روسیه به اوکراین می‌داند. واشنگتن و ارتش پاکستان این اتهام‌ها را رد می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عمران خان در سال ۲۰۲۲، پس از آنکه رای اعتماد مجلس را از دست داد، ناگزیر از قدرت کناره‌گیری و در پی آن، اعتراض‌هایی را علیه دولت و ارتش رهبری کرد. اعتراض‌هایی که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام بودند.

نخست‌وزیر پیشین پاکستان می‌گوید ارتش تلاش داشته او را به حاشیه براند؛ ادعایی که ارتش پاکستان رد کرده است.

دستگاه قضایی پاکستان ده‌ها پرونده حقوقی علیه عمران خان تشکیل داده است. این سیاستمدار پاکستانی هدف از این اقدام‌ها را کنار گذاشتن او از سیاست می‌داند. عمران خان تنها در یک پرونده اختلاس مجرم شناخته و به سه سال زندان محکوم شد و اگرچه این حکم به حالت تعلیق درآمد، او در حال حاضر در پیوند با دیگر پرونده‌ها از جمله تحریک به خشونت و همین‌طور افشای اسرار دولتی، در زندان است.

به گفته وکلای او، بر اساس قانون اساسی پاکستان، افشای اسرار دولتی می‌تواند تا ۱۴ سال حبس یا حتی اعدام به همراه داشته باشد.

عمران خان به دلیل محکومیت در پرونده اختلاس صلاحیتش را برای شرکت در  انتخابات این کشور از دست داد. با این حال، تیم حقوقی او تلاش می‌کنند او را پیش از انتخابات به قید وثیقه آزاد کنند.

هم‌زمان، نواز شریف، رقیب دیرینه عمران خان و نخست‌وزیر سه دوره در پاکستان، پس از چهار سال تبعید خودخواسته، روز شنبه به خانه بازگشت تا کارزار انتخاباتی‌اش را با شعار مبارزه با تورم آغاز کند.

بیشتر از جهان