قتل یک معلم با چاقو؛ فرانسه هفت هزار سرباز به گشت‌های امنیتی اضافه می‌کند

وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که این حمله مرتبط با رویدادهای خاورمیانه بوده است

فرانسه در طول سال‌های گذشته هدف یک‌سری حملات اسلام‌گرایانه قرار گرفته است ـ AFP

دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، دستور بسیج هفت هزار سرباز را برای افزایش گشت‌های امنیتی در این کشور صادر کرد. این دستور یک روز پس از قتل یک معلم با چاقو در مدرسه که حمله اسلام‌گرایانه دانسته شده است، صادر شد.

به گزارش رویترز، فرانسه روز جمعه پس از آن که یک جوان ۲۰ ساله در حمله به مدرسه‌ای در شهر شمالی آراس با ضربات چاقو معلمی را به قتل رساند و دو نفر دیگر را به‌شدت مجروح کرد، در بالاترین سطح هشدار امنیتی قرار گرفت.

پس از این حمله، دفتر مکرون اعلام کرد که هفت هزار سرباز تا اطلاع ثانوی به‌عنوان بخشی از عملیات گشت‌زنی در مراکز عمده شهرها و مکان‌های گردشگری بسیج خواهند شد.

هشدار امنیتی فرانسه در حالی صادر شده که این کشور میزبان جام جهانی راگبی است و خودش را برای رویارویی با آفریقای جنوبی در مرحله یک‌چهارم نهایی آماده می‌کند.

فرانسه در طول سال‌ها هدف یک‌سری حملات اسلام‌گرایانه قرار گرفته است که بدترین آن، حمله هم‌زمان افراد مسلح و بمب‌گذاران انتحاری به مکان‌های تفریحی و کافه‌های پاریس در نوامبر ۲۰۱۵ بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه، روز جمعه، اعلام کرد که حمله شهر آراس با رویدادهای خاورمیانه مرتبط است. آراس دارای جمعیت زیادی از یهودیان و مسلمانان است.

بنا بر گزارش پلیس فرانسه، فرد مهاجم به نام «محمد موگوچکوف» حدود ۲۰ سال دارد و پلیس او را بازداشت کرده است. گفته می‌شود که او اهل چچن در منطقه قفقاز جنوبی روسیه است،‌ منطقه‌ای که جمعیتی عمدتا مسلمان دارد.

پلیس اعلام کرده است که او پیش ‌از اقدام به این حمله هم به‌عنوان یک تهدید امنیتی بالقوه شناخته شده و دانش‌آموز سابق همان دبیرستانی بوده که حمله را در آن انجام داده است.

جزئیات زیادی از انگیزه فرد حمله‌کننده با چاقو اعلام نشده، اما خبرگزاری فرانسه نوشته است که این فرد هنگام حمله، فریاد «الله اکبر» سر داده است.

پس از حمله هفته گذشته حماس به اسرائیل، وزارت کشور فرانسه دستور ممنوعیت تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها را به‌دلیل «احتمال ایجاد اخلال در نظم عمومی» صادر کرده است؛ با این حال در روزهای گذشته، هزاران نفر در حمایت از فلسطینی‌ها تجمع کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری فرانسه در سخنرانی‌هایش حمایت این کشور از اسرائیل در مقابله با حماس را اعلام کرده است. امانوئل مکرون در عین حال شامگاه پنجشنبه تاکید کرد که واکنش اسرائیل به حمله حماس باید منصفانه باشد. او از حق اسرائیل برای از بین بردن حماس حمایت کرد و ادامه داد که باید این عمل از طریق اقدامات هدفمند و حفاظت از غیرنظامیان صورت گیرد.

بیشتر از جهان