دفتر نماینده ویژه بایدن در امور ایران آزار و ارعاب خبرنگاران در خاک آمریکا را محکوم کرد

ما آزار و اذیت و ارعاب آشکار چندین روزنامه‌نگار در خاک ایالات متحده را محکوم می‌کنیم؛ چنین رفتاری غیرقابل پذیرش است

رضا نقی‌پور از تیم همراه رئیسی در حال درگیری کلامی و فیلمبرداری از خبرنگار ایرانی-برگرفته از پخش زنده تلویزیون ایران اینترنشنال

آبرام پیلی که در غیاب رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران که گفته می‌شود به دلیل نحوه مدیریت اسناد محرمانه تحت بازرسی اف‌بی‌آی قرار دارد، مسولیت او را بر عهده دارد، در حساب کاربری دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اکس (توییتر سابق) به‌طور تلویحی برخوردهای اخیر هیات همراه ابراهیم رئیسی در نیویورک با خبرنگاران ایرانی رسانه‌های فارسی‌زبان واکنش نشان داد.

 پیلی در این واکنش به تیم ابراهیم رئیسی یا ایرانی بودن خبرنگاران اشاره نکرده است، اما در مدت سه روز اقامت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه او در نیویورک، موارد متعددی از درگیری همراهان رئیسی با خبرنگاران ایرانی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور اتفاق افتاد. مورد مشابهی از درگیری تیم همراه مقامات کشورهای دیگر با خبرنگاران در رسانه‌ها گزارش نشده است.

پیلی در این پیام نوشت: «ما آزار و اذیت و ارعاب آشکار چند روزنامه‌نگار در خاک ایالات متحده را محکوم می‌کنیم. چنین رفتاری غیرقابل پذیرش است.»

تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برخورد فیزیکی اعضای تیم ریاست جمهوری اسلامی ایران با برخی خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان را نیز نشان می‌دهد. ابراهیم رئیسی امسال همراه با هیاتی پر تعداد شامل برخی چهره‌های تحریم شده و زنان شامل همسر خود برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد. از روز نخست حضور تیم ابراهیم رئیسی در نیویورک، برخورد توهین‌آمیز و تهدید‌آمیز اعضا تیم تشریفات و حفاظت او با خبرنگاران ایرانی مستقر در محل به منظور ایجاد اختلال در روند اطلاع‌رسانی و خبررسانی آغاز شد. در یک مورد یکی از اعضا تیم رئیسی از خبرنگار ایران اینترنشنال در خاک آمریکا کارت خبرنگاری‌اش را خواست و با او به‌طور فیزیکی درگیر شد. اقدامی مشابه آنچه که در خاک ایران برای خبرنگاران رخ می‌دهد. 

این درحالی است که علاوه بر برخوردهای تهدیدآمیز همراهان رئیسی، خود او در نشست خبری پیش از ترک نیویورک بار دیگر در خاک آمریکا مقامات آمریکایی که در «قتل سلیمانی دست داشتند» را تهدید کرد.

بیشتر از جهان