وزیر خارجه چین پس از دیدار با مشاور امنیت ملی آمریکا راهی مسکو می‌شود

اوکراین و راه‌های تضمین ثبات و امنیت در منطقه آسیا و اقیانوسیه در کانون گفت‌وگوهای چین و روسیه قرار دارد

پس از هفته‌ها غیبت وزیر خارجه وقت چین، وانگ یی از ماه ژوییه جای او را گرفت‌ــ ELMOND JIYANEGCIS / AFP

وزیر خارجه چین پس از دیدار با مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، راهی مسکو می‌شود.

وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷شهریور) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وانگ یی، وزیر خارجه، برای دور تازه‌ای از رایزنی‌های امنیتی راهبردی دوجانبه عازم روسیه می‌شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه چین نوشت که این سفر در پاسخ به دعوت نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه، انجام می‌شود.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، قرار است در این سفر که هجدهمین جلسه رایزنی‌های امنیتی دوجانبه به شمار می‌رود، در مورد حل‌وفصل موضوع اوکراین و همین‌طور راه‌های تضمین ثبات و امنیت در منطقه آسیا و اقیانوسیه مذاکره و گفت‌وگو شود.

وانگ یی دیدار سه‌روزه‌اش از مسکو را پس گفت‌وگوهای این آخرهفته‌ با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در مالت آغاز می‌کند. او در دیدار با سالیوان، درباره وضعیت اوکراین بحث و گفت‌وگو کرد.

هر دو طرف در حالی که تلاش می‌کنند اختلاف‌ها بر سر امنیت، تجارت، فناوری و حقوق بشر را مدیریت کنند، این گفت‌وگوها را صریح، اساسی و سازنده ارزیابی کرده‌اند اما هیچ یک به جزئيات بیشتری در این‌ باره نپرداخته‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آمریکا و چین بر سر حمله روسیه به اوکراین با هم اختلاف دارند. چین با اینکه از جانبداری در جنگ خودداری کرده است، از یک‌سو می‌گوید باید به حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور احترام گذاشت و از سوی دیگر به غرب خاطرنشان می‌کند که باید نگرانی‌های امنیتی روسیه در مورد گسترش ناتو را در نظر بگیرد.

پکن پیش از این واشنگتن را به طولانی کردن جنگ از طریق کمک نظامی به اوکراین متهم کرده بود؛ کمک نظامی که به ادعای آمریکا، کی‌یف برای مقابله در برابر تجاوز روسیه، به آن نیاز دارد.

با بالا گرفتن تنش میان شرق و غرب در سال‌های اخیر‌ و به‌ویژه پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، پکن و مسکو به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند. چین که تغییر نظم بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده به نظمی سازگارتر با برنامه راهبردی‌اش را جست‌وجو می‌کند، به حمایت روسیه چشم دوخته است. از همین‌رو پکن ماه گذشته در تلاش برای توسعه بریکس، از شش کشور دیگر دعوت کرد تا به این بلوک پنج کشوری بپیوندند؛ بلوکی که چین و روسیه ستون‌های اصلی آن محسوب می‌شوند.

سفر وزیر خارجه چین به مسکو یک ماه پس از دیدار لی شانگ‌ فو، وزیر دفاع چین، از روسیه و بلاروس انجام می‌شود؛ دیداری که در آن لی خواستار همکاری نظامی نزدیک‌تر پکن و مسکو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نزدیک به سه‌ هفته است که وزیر دفاع چین دیده نشده و به گمانه‌زنی‌ها در مورد سرنوشت او را دامن زده است. به‌ویژه اینکه در ماه ژوییه هم کین گانگ، وزیر خارجه وقت چین، پس از آنکه کمیته مرکزی حزب کمونیست خلق چین او را احضار کرد، از نظر‌ها غایب شد. مشخص نیست برای او چه اتفاقی افتاده اما وانگ که در پایان سال ۲۰۲۲ از وزارت خارجه کناره‌گیری کره و سمت ارشد امور خارجه حزب کمونیست را برعهده گرفت، حالا به عنوان وزیر خارجه چین فعالیت می‌کند.

بیشتر از جهان