فرمانده پیشین تی‌تی‌پی در پاکستان کشته شد

مقام‌های ارشد حکومت پاکستان چندین بار از حکومت طالبان انتقاد کرده‌اند که برای مقابله با تی‌تی‌پی اقدامات لازم را انجام نداده است

رسانه‌های پاکستانی یکشنبه، ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور)، گزارش دادند که نیک محمد، از فرماندهان پیشین گروه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی)، در دره سوات ایالات خیبرپختونخوا کشته شده است.  

اکسپرس تریبون پاکستان نوشت که ارتش و نیروهای مبارزه با تروریسم، هفتم سپتامبر عملیات موفقی در سوات انجام دادند و در جریان آن، نیک محمد نیز کشته شده است.  

گفته می‌شود که نیک محمد از دستیاران نزدیک ملا فضل‌الله، رهبر پیشین تحریک طالبان پاکستان، بوده است.  

رسانه‌های پاکستانی ادعا کردند که نیک محمد  در ده‌ها فعالیت تروریستی تی‌تی‌پی علیه نیروهای امنیتی پاکستان در دره سوات مشارکت داشته  و پس از عملیات نظامی موسوم به «راه راست»، همراه خانواده‌اش به افغانستان گریخته بود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنا به این گزارش‌ها، نیک محمد اوایل سال جاری دوباره به منطقه سوات برگشته بود و در اخاذی‌ها و کشتار هدفمند مقام‌های نظامی در ماه‌های اخیر دست داشت. 

حکومت پاکستان ادعا می‌کند که فرماندهان و نیروهای تحریک طالبان پاکستانی، در نقاط مرزی و در قلمرو افغانستان اقامت دارند و حتی عملیات نظامی علیه پاکستان را در آن نواحی برنامه‌ریزی می‌کنند.  

مقام‌های ارشد حکومت پاکستان چندین بار از حکومت طالبان انتقاد کرده‌اند که برای مقابله با تی‌تی‌پی اقدامات لازم را انجام نداده است.  

به‌تازگی انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر موقت پاکستان، نامه‌ای به ملا حسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان، فرستاده و خواستار اقداماتی برای اهداف مشترک شده است.  کاکر در این نامه، افغانستان را «همسایه و برادر» پاکستان توصیف کرده است.  

تحریک طالبان پاکستان پس از پایان دوره‌ای آتش‌بس موقت، از نوامبر گذشته حمله‌های خود را در پاکستان، به‌ویژه در ایالت خیبرپختونخوا، افزایش داده است. تی‌تی‌پی با این حمله‌ها ناامنی‌ را در پاکستان تشدید کرده است و می‌خواهد از همین طریق فشار بر حکومت پاکستان را افزایش دهد. 

بخشی از جنگجویان تی‌تی‌پی همراه با طالبان حکومت پیشین افغانستان و حامیان غربی آن جنگیده‌اند و روابط نزدیکی بین آنان و فرماندهان و نیروهای طالبان برقرار شده است و در نتیجه، اقدام نظامی علیه تی‌تی‌پی برای حکومت طالبان دشوار است.  

پیش‌تر، گزارش‌های منتشر شده است که بر مبنای آن، تی‌تی‌پی از پیروزی طالبان در افغانستان «الهام» گرفته است و می‌خواهد که از همان راهبرد علیه دولت پاکستان تقلید کند.  

بیشتر از جهان