دونالد ترامپ: مشکل بایدن سن نیست، بی‌کفایتی است

دونالد ترامپ در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی گفت که برخی از بزرگ‌ترین رهبران جهان هشتاد ساله بوده‌اند

Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات‌متحده، در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت که «جو بایدن پیر نیست» اما بلافاصله اضافه کرد که رئیس‌جمهوری کنونی ایالات‌ متحده «بی‌کفایت است که این مشکل بزرگ‌تری است».

دونالد ترامپ در بخش دیگری از گفت‌وگو با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت: «برخی از بزرگ‌ترین رهبران جهان در دهه هشتاد زندگی خود بوده‌اند. البته من خیلی به ۸۰ سالگی نزدیک نیستم.» دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی افزود که از لحاظ ژنتیکی، هم‌چون پدر و مادرش، بسیار قوی است.

دونالد ترامپ ۷۷ ساله، ۴ سال از جو بایدن کوچک‌تر است. ترامپ اصلی‌ترین نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ایالات‌ متحده خواهد بود. 

او در صورت انتخاب مجدد به مقام ریاست‌جمهوری، همچون جو بایدن، در ۷۸ سالگی به کاخ سفید بازخواهد گشت. جو بایدن هم در صورت پیروزی در انتخابات پیش‌رو در ۸۲ سالگی دومین دوره ریاست‌جمهوری را آغاز خواهد کرد. 

با وجود اختلاف کم سنی بین دونالد ترامپ و جو بایدن، نظرسنجی‌‌ها نشان می‌دهند که شهروندان آمریکایی درباره سن بالای جو‌ بایدن نگران‌اند. 

یکی از مظاهر این نگرانی در توصیفی‌ است که دونالد ترامپ جمهوری‌خواه از جو بایدن دارد. اصطلاح «جو خواب‌آلود» به نظرمی‌رسد در میان رای‌دهندگان آمریکایی بازتاب داشته‌ است.  

 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جو بایدن که در دوران جوانی بر بیماری «لکنت زبان» غلبه‌ کرد، اغلب در سه سال اخیر به‌دلیل لغزش‌های کلامی مورد تمسخر آمریکایی‌ها قرار گرفته است. 

هم‌زمان تبلیغات کاخ‌ سفید نشان‌ می‌دهند که رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا، سرحال است، مشروب نمی‌نوشد و اغلب در تعطیلات آخر هفته در خانه‌اش در «دلاور» در حال دوچرخه‌سواری است. 

سیاست‌مداران حزب دموکرات می‌گویند جو بایدن در زمینه تصویب قوانین و سیاست‌های مهم دولت دموکرات در کنگره ایالات‌متحده در سه سال اخیر، نقش و نظارت پررنگی داشته است. 

در آن‌سو، آزمایش‌های پزشکی نشان‌ می‌دهند که دونالد ترامپ هم بسیار سرحال است. 

رئیس‌جمهوری پیشین ایالات‌ متحده، هم‌چون رقیب دموکرات خود، مشروب نمی‌نوشد. البته پزشکان می‌گویند کمی اضافه وزن دارد که باید با آن مقابله‌کند. دونالد ترامپ دوچرخه‌سواری نمی‌کند اما سال‌ها است که گلف بازی می‌کند. 

جو بایدن ۸۱ ساله لقب مسن‌ترین رئيس‌جمهوری ایالات متحده در تاریخ را دارد.

بیشتر از جهان