از اختلال شدید اینترنت تا سر دادن شعار «ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم»

مادر مهسا امینی که همراه با سایر اعضای خانواده در حبس خانگی قرار دارد، در سالگرد کشته‌شدن فرزندش در اینستاگرام از «حس والای انسانی و بزرگواری» مردم معترض ایران قدردانی کرد

ویدیوها و اخبار منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که از ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۲۵ شهریورماه و هم‌زمان با سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی، شماری از شهروندان در خیابان‌های چند شهر، ازجمله پایتخت ایران، با برگزاری تجمع‌های اعتراضی علیه نظام جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار می‌دهند.

بر اساس فراخوان‌های منتشرشده و دیوارنویسی‌های شهروندان معترض ایرانی، قرار است از عصر امروز مردم در شهرهای مختلف ایران، هم‌زمان با سالگرد خیزش سراسری، مجددا به خیابان‌ها بروند تا بدین شکل عصبانیت و خشم خود را از نظام اسلامی مستقر در تهران فریاد بزنند، اما اکنون تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند شماری از شهروندان این اعتراضات را زودتر از موعد مقرر آغاز کرده‌اند.

با وجود اینکه سرعت اینترنت‌های خانگی و همراه تا ظهر روز شنبه در ایران با افت محسوسی مواجه شده، اما چند ویدیو منتشرشده از گوهردشت در کرج حاکی از آن است که گروهی از مردم معترض بر سر چند چهارراه جمع شدند و شعارهایی همچون «ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم» و «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» را سر دادند. در این بین چند زن معترض و بدون حجاب اجباری نیز دیده شده‌اند که از سایر شهروندان می‌خواهند به اعتراضات سراسری بپیوندند.

یک زن معترض ویدیویی از پیاده‌روی تعدادی از معترضان در بلوار وکیل‌آباد در مشهد منتشر کرد و روی ویدیو گفت:‌ «مشهد شروع شده، عده خیلی زیادی اومدن، خداروشکر که هنوز خیلی آدم‌حسابی داریم.»

همچنین ویدیویی از حمله ناموفق ماموران سرکوبگر موتورسوار به معترضان در محله احمدآباد مشهد منتشر شده است.

در خیابان انقلاب تهران، با وجود آنکه شمار زیادی از نیروهای سرکوبگر انتظامی و سپاه پاسداران حضور دارند، اما هر لحظه بر تعداد شهروندان معترض افزود می‌شود و اخباری از تیراندازی هوایی برای پراکنده کردن جمعیت معترضان منتشر شده است. همچنین ویدیویی منتشر شده است که نشان می‌دهد در میدان آزادی نیروهای امنیتی لباس‌شخصی به سمت شهروندان حمله کرده‌اند تا آن‌ها را بازداشت کنند.

زنان زیادی نیز در چند ویدیو دیگر دیده می‌شوند که در اتوبوس‌های شهری تهران و در مسیر خیابان انقلاب، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» را فریاد می‌زنند. همچنین تصویری از یک شهروند ناتوان جسمی که پشت ویلچر خود شعار «زن زندگی آزادی» را حک کرده است و در خیابان‌های تهران دیگران را دعوت به اعتراض می‌کند، در رسانه‌های اجتماعی مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

در همین حال، شهروند-خبرنگاران در شبکه ایکس (توییتر سابق) خبر آغاز راهپیمایی جمعی شهروندان برای تشکیل حلقه‌های اولیه اعتراضی در شهرهای بابل، ساری، تبریز، شیراز، سنندج، سقز، همدان، بندرعباس، زاهدان، جوانرود و جزیره کیش را منتشر کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 یک ویدیو نیز از تجمع شماری از معترضان در تهران و حمله سرکوبگران به آن‌ها با اسلحه پینت‌بال و ساچمه‌ای منتشر شده است.

در آرامستان امامزاده حیات‌الغیب در شهرستان چگنی در استان لرستان ایران، ماموران حکومتی مزار نیکا شاکرمی، دختر ۱۶ ساله کشته‌شده در خیزش سراسری سال گذشته را تخریب کرده‌اند و مسیرهای منتهی به آن را بسته‌اند تا بدین ترتیب مانع از حضور و تجمع معترضان بر مزار این جان‌باخته اعتراضات ۱۴۰۱ شوند.

هم‌زمان، رسانه‌های حکومتی در ایران اعلام کردند که ماموران امنیتی، روز ۲۵ شهریور، تعدادی از معترضان را در شهرهای مرودشت، اردبیل و استان کردستان به اتهام «تحریک مردم به شرکت در اعتراضات خیابانی» بازداشت کردند.

مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی، نیز که همراه با سایر اعضای خانواده‌اش در حبس خانگی قرار دارد، امروز در سالگرد کشته‌شدن فرزندش، در اینستاگرام از «حس والای انسانی و بزرگواری» مردم ایران و معترضان قدردانی کرد.

او در این پیام در بخش روایتگر صفحه اینستاگرام خود که پس از چند ساعت و احتمالا تحت فشارهای امنیتی مجبور به پاک کردن آن شد، از کسانی که در یک سال گذشته خانواده‌های امینی و افتخاری را همراهی و حمایت کردند، سپاسگزاری کرد و نوشت: «یک سال از آسمانی شدن فرزند دلبندمان مهسا، ژینای کردستان و فرشته ایران گذشت، سالی که هر لحظه‌اش سرشار از حزن و اندوه بود... به حقیقت، کلام و واژگان در بیان ارادت ما به این مردم شریف عاجز و ناتوان است. در برابر حس والای انسانی و بزرگواری همه این عزیزان سر تعظیم فرود می‌آوریم.»

مادر مهسا امینی در حالی این پیام را منتشر کرد که صبح امروز گزارش‌هایی از بازداشت چند ساعته امجد امینی، پدر مهسا امینی، منتشر شد و گفته شد که او برای برگزار نکردن مراسم سالگرد دخترش احضار و بازجویی شده است.

پدر و مادر مهسا امینی پیش‌تر اعلام کرده بودند: «ما خانواده ژینا مانند هر خانواده داغدیده‌ای، در سال‌یاد شهادت فرزند دلبندمان، ژینا (مهسا) امینی، بر مزار آن عزیز سفر‌کرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی سالگرد را برگزار می‌کنیم.»

براساس گزارش‌های دریافتی، امروز در سطح شهر سقز به‌ویژه اطراف منزل خانواده امینی و راه‌های منتهی به آرامستان آیچی که پیکر مهسا امینی در آن دفن است، تعداد زیادی از ماموران مسلح و سرکوبگر مستقر شده‌اند.