کیم در دیدار با پوتین: روسیه بر «شیطان» پیروز می‌شود

رهبر کره شمالی که به روسیه سفر کرده است، گفت که روابط دوجانبه با مسکو را «اولویت شماره ۱» قرار خواهد داد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، که به روسیه سفر کرده است، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور، تاکید کرد که روابط دوجانبه با مسکو را «اولویت شماره ۱» قرار خواهد داد.

به گزارش رویترز، کیم در دیدار روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) با پوتین گفت که مطمئن است ارتش و مردم روسیه بر «شیطان» پیروز خواهند شد؛ عبارتی که به تعبیر او از امپریالیسم غربی در جنگ اوکراین اشاره دارد.

کیم و پوتین در مرکز پرتاب فضایی وستوچنی واقع در شرقی‌ترین بخش روسیه با هم دیدار کردند. رهبر کره شمالی به‌ندرت از کشورش خارج می‌شود و این دیدار چهره به چهره در پایگاه فضایی وستوچنی یک تحول مهم تلقی می‌شود.

به اعتقاد تحلیلگران، این دیدار دو رهبری را که در صحنه جهانی به طور فزاینده‌ای منزوی شده‌اند، در بحبوحه جنگ طولانی و متزلزل روسیه علیه اوکراین به یکدیگر نزدیک می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در جریان دیدار این دو رهبر جنجالی جهانی، کیم هنگام بالا بردن جام شراب گفت: «عمیقا متقاعد شده‌ام که ارتش و مردم قهرمان روسیه به طرز درخشانی سنت پیروزی را به ارث خواهند برد و با اعتماد به نفس، عزت و افتخارشان را در جبهه‌های عملیات ویژه نظامی نشان خواهند داد.»

او ضمن تاکید بر پیروزی «روسیه بزرگ» و دوستی پیونگ‌یانگ و مسکو، افزود: «ارتش و مردم روسیه مطمئنا در برابر شرارت بزرگی که ادعای هژمونی و توهم توسعه‌‌طلبانه دارد، پیروزی پرافتخاری به دست خواهند آورد.»

رهبر کره شمالی خطاب به پوتین گفت: «ما همیشه حمایت کامل و بی‌قیدوشرطمان را از تمام اقدام‌های دولت روسیه اعلام کرده‌ایم و من از این فرصت دوباره استفاده و تاکید می‌کنم که همیشه با روسیه خواهیم بود.»

به گزارش گاردین، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، نیز در اظهاراتی درباره این دیدار گفت: «مذاکرات ولادیمیر پوتین با کیم جونگ اون مهم و اساسی بود. کره شمالی به همکاری با روسیه در زمینه حمل‌ونقل و هوانوردی علاقه‌مند است.»

 پوتین اعلام کرده که قرار است در طول سفر کیم جونگ اون، توانایی‌های ناوگان اقیانوس آرام روسیه را به رهبر کره شمالی نشان دهد. بازدید از شهر بندری ولادی‌وستوک و کارخانه‌های دفاعی بخشی از برنامه این سفر گزارش شده است. رئیس‌جمهوری روسیه همچنین خبر داده است که کشورش در زمینه کشاورزی هم مواردی برای ارائه به کره شمالی دارد. او با تاکید بر اینکه برای همکاری‌های نظامی‌ــ‌فنی دوجانبه فرصت‌هایی وجود دارد، اضافه کرد که روسیه به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل خواهد کرد.

سازمان‌های اطلاعاتی غربی پیش‌بینی می‌کنند روسیه به دنبال دستیابی به تسلیحات و مهمات کره شمالی برای استفاده در جنگ علیه اوکراین باشد. مسکو و پیونگ‌یانگ این گمانه‌زنی‌ها را رد کرده‌اند و سخنگوی کرملین هم تاکید کرده است که روابط روسیه و کره شمالی کشورهای دیگر را هدف قرار نمی‌دهد و نباید برای کشورهای ثالث نگران‌کننده باشد.

مسکو پس از گذشت بیش از ۱۸ ماه تهاجم نظامی به اوکراین، به ذخایر جدید مهمات و گلوله نیاز دارد. به گفته تحلیلگران نظامی، کیم می‌تواند گلوله‌های توپخانه‌ای را از انبار بزرگش به روسیه انتقال دهد که ممکن است در کوتاه‌مدت، انبارهای مهمات روسیه را دوباره پر کند اما در مورد کیفیت این مهمات پرسش‌های زیادی مطرح است و احتمال دارد در توانایی نظامی روسیه تاثیر چندانی نداشته باشد.

در سوی دیگر، کره شمالی هم که به دلیل برنامه تسلیحات هسته‌ای‌اش سال‌ها است تحت تحریم‌های بین‌المللی است، به انواع اقلام از مواد غذایی گرفته تا مواد اولیه و پول نقد به‌شدت نیازمند است.

هم‌زمان با سفر کیم جونگ اون به روسیه، پیونگ‌یانگ دو موشک بالستیک شلیک کرد. تحلیلگران می‌گویند اینکه پیونگ‌یانگ در زمانی که کیم خارج از کشور است، موشک پرتاب کند، امری غیرعادی محسوب می‌شود و احتمالا قرار است آمادگی ارتش کره شمالی حتی بدون حضور کیم را به سایر کشورها القا کند. پرتاب این موشک‌ها اعتراض ژاپن را در پی داشته است.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه تایید کرد که کاردینال ماتئو زوپی، فرستاده پاپ، اواخر هفته برای گفت‌وگو در مورد حل‌وفصل مناقشه اوکراین به پکن خواهد رفت.

بیشتر از جهان