میلیاردرها و تایتانیک؛ جذابیت سفرهای ویژه

شرکت گردشگری فضایی سر ریچارد برنسون، تا کنون بیش از ۸۰۰ بلیط ۴۵۰ هزار دلاری برای پرواز در ارتفاع ۸۰ کیلومتری بر فراز سطح زمین فروخته است

ناپدید شدن پنج روزه و سپس کشف بقایای آنچه که زیردریایی تایتان خوانده می‌شود در مسیر بازدید از لاشه تایتانیک توجه عموم را به کسب و کار برگزاری سفرهای خاص و مشتریان این کسب و کارها جلب کرده است.

به گزارش روزنامه گاردین، همیش هاردینگ، تاجر ۵۸ ساله‌ای که ثروت خود را از فروش جت شخصی به دست آورده و به خاطر سفرهای خاص قبلی‌اش  سه رکورد گینس دارد، و شهزاده داوود تاجر ۴۸ ساله پاکستانی-بریتانیایی که با پسر ۱۹ ساله‌اش، سلیمان، مسافر این زیردریایی بود دو میلیاردر از پنج نفر سرنشین زیردریایی تایتان بودند.

هاردینگ روز شنبه در مطلبی در اینستاگرام خود گفت، «سرانجام» ساعت ۴ صبح یکشنبه سفر خود را به عمق ۳ هزار و ۸۱۰ متری دریا آغاز خواهد کرد و «شاید این اولین و تنها ماموریت باسرنشین به نزدیک لاشه تایتانیک در سال ۲۰۲۳ باشد.»

این اولین سفر هاردینگ به کف دریاها نبود. او پیش‌تر به ژرف‌ترین نقطه اقیانوس‌های جهان، درازگودال ماریانا، به عمق ۱۰ هزار و ۹۲۵ متر واقع در اقیانوس آرام سفر کرده بود.

هاردینگ به بالاترین نقاط هم سفر کرده است. او پارسال یکی از شش نفری بود که سوار بر پنجمین پرواز باسرنشین موشک نیو شپارد بلو اوریجین جف بیزوس به ارتفاع ۱۰۷ کیلومتری بالای سطح زمین سفر کرد.

این ماجراجویی‌ها کم‌هزینه نیست.

به گزارش روزنامه گاردین، بلیط سفر با زیردریایی تایتانیک ۲۵۰ هزار دلار است. این سفر را شرکت گردشگری اکتشافی اوشن گیت برگزار می‌کند که بنیان‌گذار و مدیر آن مولتی‌ میلیاردر آمریکایی، استاکتون راش، است. او نیز به همراه پل آنری نارژوله، غواص فرانسوی آب‌های ژرف، در این ماجراجویی جان خود را از دست داد. نارژوله بیش از ۳۰ بار از محل لاشه این کشتی بازدید کرده و «آقای تایتانیک» لقب گرفته است.

در ویدیوی تبلیغاتی این سفر آمده «این نه سفری هیجان‌انگیز برای گردشگران، بلکه بسیار فراتر از آن است. این سفر تجربه هشت روزه منحصربه‌فردی است.»

آرون نیومن، تاجر حوزه امنیت نرم‌افزاری که در سفر زیردریایی قبلی به تایتانیک با شرکت اوشن گیت شرکت داشته گفت «این سفر شبیه رفتن به شهربازی دیزنی نیست. پر از مخاطرات واقعی و مشکلات است.»

«قطعا یکی از جالب‌ترین و خاص‌ترین کارهایی است که تا به حال کرده‌ام. من به اورست هم رفته‌ام اما این سفر خاص‌تر است. رویایی بود که محقق شد. بی‌تردید بهترین تجربه کل عمرم خواهد بود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هزینه سفر به فضا از این هم بیشتر است. طبق گزارش‌ها، قیمت دو بلیط برای سوار شدن به سفینه  بلو اوریجین ۲.۵ میلیون دلار است. این شرکت درخواست‌ها برای اظهار نظر در مورد این قیمت‌گذاری را رد کرده است.

به گزارش روزنامه گاردین، ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی سر ریچارد برنسون، تا کنون بیش از ۸۰۰ بلیط ۴۵۰ هزار دلاری به کسانی فروخته که می‌خواهند به ارتفاع ۸۰ کیلومتری بر فراز سطح زمین پرواز کنند و دقایقی را در خلا جاذبه بگذرانند.

چند شرکت مختص طراحی و برگزاری اختصاصی سفرهای گران‌قیمت به تنها گستره‌های باقی‌مانده در جهان وجود دارد.

پاتریک وودهد، دارنده رکوردهای جهانی در اکتشاف قطب، سفر مجلل وایت دزرت انتارکتیکا را برای بردن مشتریان ثروتمند به قطب جنوب زمین برگزار می‌کند که تا نفری ۹۸ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه دارد.

وودهد روز سه‌شنبه هاردینگ را «اکتشاف‌گر فضایی خودساخته و قهاری» توصیف کرد و گفت «چند باری با ما به قطب جنوب سفر کرده بود و از جمله به همراه فضانوردی به نام باز آلدرین.»

گرت مدیسون نیز کوهنوردی است که سرپرستی سفرهایی به قله اورست را با هزینه ۹۳ هزار و ۵۰۰ دلار بر عهده دارد. او بابت این به خود می‌نازد که حتی تا ارتفاع ۸ هزار متری هم مهمانانش می‌توانند انتظار دوش گرفتن با آب گرم‌شده با گاز و نیز حضور سرآشپزی با استانداردهای جهانی را داشته باشند که برایشان استیک تی‌بُن، تکه‌های گوشت بره و فیله ماهی آزاد می‌پزد. او در قسمتی از نمایش تلویزیونی آمریکایی «زندگی پنهانی فوق ثروتمندان» گفت «این سرگرمی قطعا ارزان نیست اما مطمئنا به ذره ذره پولی که می‌دهید می‌ارزد.»

بیشتر از سفر