حجاج یمنی پس از هشت سال وارد عربستان سعودی شدند

در مجموع ۲۴ هزار یمنی در حج تمتع امسال شرکت می‌کنند

زائران یمنی در فرودگاه صنعا، لحظاتی قبل از پرواز به جده‌ــ  AFP

نخستین پرواز از صنعا، پایتخت یمن، به عربستان سعودی پس از هشت سال در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز شهر جده به زمین نشست.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، هواپیمای خطوط هوایی یمن که حامل نخستین کاروان شامل بیش از ۲۷۰ زائر یمنی بود، شامگاه شنبه، ‌۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد)، فرودگاه صنعا را به مقصد جده ترک کرد.

صنعا از سال ۲۰۱۴ به کنترل شبه‌نظامیان شیعی حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران درآمد. در سال ۲۰۱۵، با بالا گرفتن درگیری میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت یمن، به منظور حمایت از دولت به رسمیت شناخته‌شده یمن در جامعه بین‌الملل، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی شکل گرفت.

فرودگاه صنعا که پس از حملات هوایی نیروهای ائتلاف عملا ناامن شده بود، در سال ۲۰۱۶ به روی پروازهای تجاری بسته شد.

به گفته سازمان ملل متحد، حملات ائتلاف ده‌ها هزار کشته و مجروح به‌جا گذاشت، اما این نیروها نتوانستند حوثی‌ها را شکست دهند؛ هرچند جنگ و درگیری پس از آتش‌بسی موقت در آوریل ۲۰۲۲، به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

در پی توافق حکومت اسلامگرای ایران و عربستان سعودی که روابط دیپلماتیک خود را با میانجیگری چین بار دیگر از سر گرفتند، گفت‌وگوهای صلح میان طرف‌های درگیر در یمن هم از ماه مارس ۲۰۲۳ شتاب گرفت و اگرچه مذاکره‌کنندگان سعودی و حوثی‌ هنوز در مورد آتش‌بس جدید به توافق نرسیده‌اند، شواهد حاکی از آن است که هر دو طرف در این زمینه جدی‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تاکنون نزدیک به یک هزار اسیر جنگی میان طرف‌های درگیر در جنگ یمن مبادله شده‌اند. از سرگیری پروازهای بین‌المللی از صنعا هم از جمله اهداف آتش‌بس بود. از این‌رو ورود زائران یمنی به عربستان سعودی نشانه‌ای از کاهش تنش‌ها پس از هشت سال جنگ است.

در مجموع، ۲۴ هزار زائر یمنی در مراسم حج تمتع امسال شرکت خواهند کرد.

عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ میزبان ۹۰۰ هزار زائر حج تمتع بود. امسال (۲۰۲۳/ ۱۴۴۴ قمری) این تعداد به‌میزان قابل‌توجهی افزایش یافته و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار زائر از بیش از ۹۰ کشور جهان در مراسم حج تمتع حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، تا شامگاه شنبه در مجموع نزدیک به ۷۱۸ هزار زائر از کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم حج به مدینه رسیده‌اند. از این میان ۵۵۶ هزار زائر راهی مکه شده‌اند.

در حج تمتع امسال، در مجموع بیش از ۸۷ هزار زائر ایرانی هم عازم عربستان سعودی می‌شوند.

 هم‌زمان با ادامه پرواز زائران ایرانی به مکه و مدینه و در ادامه پیشرفت در روابط تهران و ریاض،‌ شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در سومین دیدار وزرای خارجه دو کشور پس از احیای روابط دوجانبه، روز شنبه در تهران با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نخستین سفر وزیر خارجه عربستان سعودی به ایران پس از هفت سال پرتنش است.

بیشتر از جهان