بلینکن: آمریکا به همکاری‌های راهبردی با کشورهای خلیج فارس متعهد است

طبق برنامه از پیش اعلام شده، وزیر خارجه آمریکا و شاهزاده فیصل بن فرحان قرار است روز پنجشنبه در ریاض میزبان نشست کشورهای عضو ائتلاف نظامی علیه داعش باشند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در روز دوم سفر خود به عربستان سعودی با شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود در ریاض دیدار کرد و در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم حضور یافت. او در نشست ریاض به تعهد دولت ایالات متحده نسبت به همکاری‌های راهبردی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا شب‌ گذشته هم در بدو ورود به عربستان سعودی با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در جده دیدار و گفت‌وگو داشت.

شبکه خبری العربیه شامگاه چهارشنبه، ۷ ژوئن (۱۷ خرداد ۱۴۰۲)، با انتشار گزارشی درباره دیدار وزرای خارجه عربستان سعودی و آمریکا در ریاض نوشت دو طرف درباره «طیف وسیعی از مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی» گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، از تلاش‌های مشترک واشنگتن با کشورهای عضو این شورا، برای پایان دادن به جنگ داخلی سودان و بحران در یمن تقدیر کرد.

به‌گزارش العربیه، دولت آمریکا و عربستان سعودی متعهد شدند به همکاری‌های خود در راستای مقابله با تروریسم، برقراری صلح پایدار در یمن، کاهش تنش‌های منطقه‌ای و تقویت ثبات و امنیت منطقه ادامه دهند.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز شامگاه چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نوشت بلینکن و شاهزاده فیصل بن فرحان درباره همکاری‌ها و «مشارکت‌های راهبردی» میان واشنگتن و ریاض گفت‌‌وگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در آستانه ورود بلینکن به عربستان سعودی از هشت دهه همکاری‌های نزدیک میان واشنگتن و ریاض تقدیر کرد.

به‌نوشته وزارت خارجه آمریکا، یکی از اهداف سفر بلینکن به عربستان سعودی، تلاش برای ایجاد یک خاورمیانه آرام‌تر، امن‌تر، مرفه‌تر و با‌ثبات‌تر است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سفر آنتونی بلینکن به ریاض دومین سفر یک مقام‌ بلند‌پایه آمریکایی به عربستان سعودی طی کم‌تر از یک ماه گذشته به‌حساب می‌آید. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز ماه گذشته میلادی در ریاض میهمان مقام‌های سعودی بود.

شبکه خبری العربیه پیشتر با انتشار گزارشی نوشت هرچند بعد از قدرت‌گیری دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، کاخ سفید مجموعه سیاست‌هایی را دنبال کرد که در راستای منافع عربستان سعودی و کشورهای عربی خلیج فارس نبود، اما طی ماه‌های گذشته دولت آمریکا تلاش کرده است تا روابط خود با ریاض را در زمینه‌های مختلف تقویت کند.

طبق برنامه از پیش اعلام شده، وزیر خارجه آمریکا و شاهزاده فیصل بن فرحان قرار است روز پنجشنبه در ریاض میزبان نشست کشورهای عضو ائتلاف نظامی علیه داعش باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌تر اعلام کرد که هدف از برگزاری این نشست تاکید دوباره به ادامه مقابله با تهدیدهای تروریستی داعش است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حدود هفت هزار تن از نیروهای نظامی آمریکا در ماموریت‌های گوناگون در عربستان سعودی حضور دارند.

بیشتر از جهان