عربستان سعودی صدها غیرنظامی را از سودان خارج کرد

دولت عربستان سعودی توانسته در جریان درگیری‌های نظامی اخیر در سودان، بیش از ۲۱۴۸ تن را با قایق، کشتی‌های کوچک و هواپیما از این کشور خارج کند

در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای نجات جان غیرنظامیان در جنگ داخلی سودان، وزارت خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور توانست ۱۶۸۱ غیرنظامی، از بیش از ۵۰ کشور جهان را به سلامت از سودان خارج کند.

این بزرگ‌ترین عملیات نجات عربستان سعودی در سودان بعد از آغاز درگیری‌های نظامی در این کشور به‌شمار می‌رود.

شبکه خبری العربیه با انتشار گزارشی در روز چهارشنبه، ۲۶ آوریل (ششم اردیبهشت ۱۴۰۲)،  به‌نقل از بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی نوشت: این گروه بزرگ از غیرنظامیان نجات‌یافته، با یک قایق متعلق به دولت سعودی منتقل شدند و مقام‌های دولتی تاکید داشتند تمامی نیازهای پناهجویان و غیرنظامیان در جریان انتقال به عربستان سعودی برطرف شود.

در بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه عربستان ذکر شد از میان ۱۶۸۱ تنی که روز چهارشنبه به عربستان سعودی منتقل شدند، تنها ۱۳ تن شهروند این کشورند و سایر نجات‌یافتگان تابعیت کشورهای دیگر اروپایی، آسیایی و آفریقایی و آمریکای شمالی را دارند.

از زمان شروع درگیری‌های نظامی میان نیروهای وفادار به عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، با محمد حمدان دقلو، فرمانده نظامی نیروهای موسوم به «پشتیبانی سریع»، دست‌‌کم ۴۵۹ تن کشته و بیش از چهار هزار تن دیگر مجروح شده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت عربستان سعودی تاکنون توانسته است در میانه درگیری‌های نظامی در سودان بیش از ۲۱۴۸ تن را با قایق، کشتی‌های کوچک و هواپیما از این کشور خارج کند.

روز دوشنبه نیز یک هواپیمای سی‌-۱۳۰ ارتش عربستان سعودی توانست ده‌ها غیرنظامی کره جنوبی را به سلامت از سودان خارج و به پایگاه هوایی ملک عبدالله، واقع در شهر جده، منتقل کند.

در همین روز، یک قایق دیگر عربستان موفق شد ۲۰۰ شهروند غیرنظامی، از ۱۴ کشور مختلف جهان را از طریق آب‌های دریای سرخ به عربستان سعودی منتقل کند.

در همین حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد با وجود آتش‌بس سه روز میانه ارتش سودان و نیروهای وفادار به محمد حمدان دقلو، درگیری‌های پراکنده کماکان ادامه دارد و وضعیت غیرنظامیان نیز بدتر شده است. روز چهارشنبه، رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد بیش از ۶۰ درصد مراکز خدمات درمانی و بهداشتی در پایتخت سودان تعطیل شده است.

بیشتر از جهان