مکرون: اروپا نباید دنباله‌رو آمریکا و چین در تایوان باشد

امانوئل مکرون با شی جین پینگ، رئیس ‌جمهوری چین، درباره تایوان گفت‌وگو کرد

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، گفت اروپا نباید دنباله‌رو آمریکا یا چین در مورد تایوان باشد. او در مصاحبه‌ای که یکشنبه، ۹ آوریل (۲۰ فروردین)، منتشر شد، گفت این بلوک درگیر «بحران‌هایی است که از آن ما نیست».

این اظهارات او می‌تواند رنجش واشنگتن را در پی داشته باشد و اختلافات اتحادیه اروپا را در مورد نحوه برخورد با چین برجسته می‌کند، زیرا ایالات متحده رویارویی با روسیه، نزدیک‌ترین رقیب خود، را تشدید می‌کند و پکن در پی تهاجم روسیه به اوکراین، به مسکو نزدیک شده است.

امانوئل مکرون جمعه، ۷ آوریل، پس از دیدار سه‌روزه از پکن، در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «ل اکو» (Les Echos) و «پولیتیکو» گفت: «بدترین چیز این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید دنباله‌رو باشیم و خودمان را با ضرباهنگ آمریکا و واکنش بیش از حد به چینی‌ها، هماهنگ کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رهبر فرانسه بر استقلال راهبردی اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت: «ما باید شفاف باشیم که دیدگاه‌های ما در چه مواردی با ایالات متحده همپوشانی دارد، اما چه در مورد اوکراین، چه روابط با چین، یا تحریم‌ها، راهبردی اروپایی داریم.»

او گفت: «نمی‌خواهیم وارد یک بلوک در مقابل منطق بلوک دیگر شویم و اروپا نباید گرفتار آشفتگی جهان و بحران‌هایی شود که بحران ما نیست.»

چین، تایوان دموکراتیک و خودمختار را بخشی از قلمرو خود می‌داند و متعهد شده است که روزی حتی با توسل به زور، تایوان را تصرف کند.

پس از بازگشت مکرون به فرانسه، پکن در واکنش به دیدار هفته گذشته تاسای اینگ ون، رئیس‌ جمهوری تایوان، با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، رزمایش‌های نظامی گسترده‌ای را در اطراف جزیره تایوان، از جمله شبیه‌سازی حمله به خاک این کشور، آغاز کرد. 

امانوئل مکرون جمعه، ۷ آوریل (۱۸ فرودرین)، با شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین، درباره تایوان گفت‌وگو کرد. کاخ الیزه اعلام کرد که فرانسه نگران افزایش تنش‌ها در منطقه است که می‌تواند به وقوع حادثه‌ای «وحشتناک» منجر شود. 

بیشتر از جهان