نوجوان مظنون به طراحی حمله‌ بر مبنای ایدئولوژی داعش در فرانسه دستگیر شد

سرویس اطلاعات داخلی فرانسه می‌گوید نظریه‌های داعش به‌وضوح این نوجوان را متقاعد کرده بود

 نیروهای ویژه پلیس فرانسه در حال تمرین شبیه‌سازی حمله تروریستی در آوریل ۲۰۱۶-REMY GABALDA / AFP

یک نوجوان ۱۵ ساله منظون به تدارک حمله‌ای بر مبنای ایدئولوژی دولت اسلامی (داعش) روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ (۴ آوریل ۲۰۲۳)، در فرانسه دستگیر شد.

این نوجوان در چارچوب تحقیقات دادستان کل ضدتروریسم فرانسه در ارتباط با جرایم تروریستی دستگیر شده است.

یک منبع آگاه نزدیک به این پرونده به خبرگزاری فرانسه گفت که سرویس اطلاعات داخلی فرانسه (DGSI) از قصد این نوجوان مطلع شد، زیرا به گفته این منبع آگاه، «نظریه‌های دولت اسلامی به‌وضوح او را متقاعد کرده بود».

این نوجوان در ساعات اولیه روز سه‌شنبه در خانه‌اش در روستای ۲۴۰۰ نفری «روزنو» در شرق فرانسه دستگیر شد.

این منبع آگاه نزدیک به پرونده به خبرگزاری فرانسه گفته است که «او مصمم بود مواد منفجره بسازد».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این منبع آگاه همچنین گفت که تحقیقات جاری درباره این پرونده نشان می‌دهد که این نوجوان قبلا انواعی از مواد منفجره را ساخته است. با این حال، هنوز مشخص نیست که هدف یا اهداف مورد نظر او چه بوده است.

به گزارش روزنامه فرانسوی «لو پاریزین»، جست‌وجو در منزل این نوجوان ادامه دارد.

در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از شکست داعش در سوریه و عراق، تهدیدهای تروریستی در فرانسه کاهش پیدا کرده است، اما تهدیدهای «درون‌زا» از طرف افراد جذب‌شده به افراط‌گرایی مذهبی همچنان پا برجا است.

ژرارد درمنن، وزیر کشور فرانسه، در دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که سرویس‌های ضدتروریستی فرانسه از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۳۹ حمله الهام‌گرفته از اسلام‌گرایان گرایش‌یافته به ایدئولوژی جهادی سنی را خنثی کرده‌اند.

به نوشته «لو پاریزین»، بیشتر تحقیقات سرویس‌های اطلاعاتی و ضدتروریستی فرانسه بر مظنونان تندرو گرایش‌یافته به ایدئولوژی داعش تمرکز دارند که اغلب بسیار جوان و حتی افراد زیر سن قانونی و بدون تماس با جهادگرایان سوریه‌ای‌اند.  

در میان آخرین پروژه‌های حمله‌های تروریستی خنثی‌شده، پروژه فردی با نام «سوفیان»، دانش‌آموز سال آخر دبیرستان، بود که در نظر داشت حمله‌ای با چاقو انجام دهد. او ویدیویی منتشر کرده بود و از بیعت خود با داعش سخن گفته بود.

ناظران در ماه‌های گذشته از افزایش حمله‌های مرگبار داعش در خاورمیانه خبر داده‌اند و می‌گویند که نفوذ این گروه در این منطقه بار دیگر در حال افزایش است.

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که طی عملیاتی نظامی، یکی از رهبران ارشد داعش در سوریه را کشته است.

به گزارش العربیه و بر اساس این بیانیه، خالد عید احمد الجبوری از رهبران ارشد داعش و مسئول طراحی حمله‌های این گروه در اروپا بود.

بیشتر از جهان