از ارکیده تا زعفران: گران‌ترین گل‌های جهان

باارزش‌ترین گل جهان قابل خریدوفروش نیست

ارکیده‌های کمیاب جایگاه ویژه‌ای در فهرست گران‌ترین گل‌های جهان دارند- canva

گل‌ انتخاب مناسبی برای هدیه دادن و بیان احساساتی است که به زبان نمی‌آید. اگر چه نمی‌توان روی احساسات ارزش گذاشت، اما گل‌ها برای خودشان قیمت و بازاری دارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

غنچه‌ها و شکوفه‌ها بخشی از زیبایی طبیعی و گران‌بهایی‌اند که زمین به ما هدیه کرده است. فراوانی یک گل می‌تواند آن را تبدیل به انتخابی مقرون‌به‌صرفه و ارزان کند. گل‌های کمیابی هم هستند که هزاران دلار خریدوفروش می‌شوند.

رشد برخی از گل‌ها بسیار آسان است، در هر آب و هوایی رشد می‌کنند و اغلب افراد با مهارت‌های باغبانی اندک هم می‌توانند آن‌ها را پرورش دهند. برخی دیگر سال‌ها طول می‌کشد تا به گل بنشینند که باعث گران‌تر و کمیاب‌شدن آن‌ها می‌شود.

در ادامه چهار گل باارزش و علت گران‌قیمت بودن آن‌ها را بخوانید: 

 ۱۰۰۰ دلار به‌ازای هر ۱۶ مثقال - گل زعفران

گل زعفران نه کمیاب است و نه یک گل گران‌قیمت. به‌عنوان‌مثال، یک دسته‌گل زعفران کمتر از یک دوجین گل رز قیمت دارد. اما قسمت ارزشمند این گل است که آن را به یکی از خواستنی‌ترین‌ها تبدیل کرده است. زعفران جایگاه بالایی در فهرست گران‌ترین گل‌ها دارد، زیرا کلاله‌های آن برای تولید ادویه زعفران که گران‌ترین ادویه در جهان است، کشت می‌شود. با هزار دلار تنها می‌توانید ۱۶ مثقال (۷۳ گرم) زعفران بخرید.

 ۵۰۰۰ دلار برای هر گل - ارکیده طلایی کینابالو

ارکیده تقریبا در همه جای سیاره زمین، از استوا گرفته تا قطب شمال، یافت می‌شود. به گفته کارشناسان باغ‌های سلطنتی بریتانیا «کیو»، تقریباً سه برابر بیشتر از گونه‌های پرندگان موجود در جهان، گونه‌های ارکیده وجود دارد. اما این فراوانی باعث ارزانی آن نشده است. ارکیده‌ها همیشه در فهرست گران‌ترین گلها دیده می‌شوند. 

ارکیده طلایی کینابالو گونه‌ای درحال انقراض از ارکیده است که تنها در یک منطقه کوچک حصارکشی‌شده در پارک ملی کینابالو در مالزی یافت می‌شود. یک شاخه این گل بسیار کمیاب تا ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد. این گل فوق‌العاده گران‌قیمت نیز یک هدیه بسیار نفیس و البته غیرعملی است، مگر اینکه مناسبت مورد نظر شما بین ماه‌های آوریل و مه باشد، زیرا این تنها زمانی از سال است که گل ارکیده کینابالو شکوفا می‌شود.

۱۹۲۰۰ دلار – ارکیده شنزن نونگکه

حدود ۲۸هزار گونه ارکیده در طبیعت شناسایی شده‌اند و هزاران گونه ترکیبی هم در گلخانه‌ها، باغ‌های گیاهشناسی و آزمایشگاه‌های کشاورزی متولد شده‌اند. ارکیده شنزن نونگکه یک گل کاملا ساخته دست بشر است که طی ۸ سال تحقیق گروه شنزن نونگکه در بخش علوم کشاورزی چین به وجود آمده و نام خود را نیز از همین گروه تحقیقاتی گرفته است. در سال ۲۰۰۵ این گل در حراجی به مبلغ ۱.۶۸ میلیون یوان یا ۱۹۲۰۰ دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شد. این گل کاملا منحصربه‌فرد فرانکشتاینی گران‌ترین گلی است که تابه‌حال خریداری شده است.

غیرقابل ارزش‌گذاری– گل کادوپول

گل کادوپول در بالای فهرست گران‌ترین‌ها قرار دارد، حتی اگر هرگز به قیمتی بیشتر از گل‌های دیگر فروخته نشده باشد. دلیل ساده‌ای وجود دارد که چرا گل کادوپول در صدر لیست گران‌ترین گل‌های جهان است: این گل کاملا غیرقابل ارزش‌گذاری است.

این گل که شکوفه نوعی کاکتوس است، آن‌قدر نادر و شکننده است که فقط چند ساعت زنده می‌ماند و سپس پژمرده می‌شود. حتی مردم سریلانکا که این گل بومی آنجاست به‌ندرت این زیبایی ظریف را می‌بینند. گل کادوپول درست قبل از نیمه‌شب شکوفا می‌شود و قبل از طلوع خورشید از بین می‌رود و همین خصوصیت باعث شده به «ملکه شب» مشهور شود. به دلیل طول عمر بسیار کوتاهش، این گل پهلو به پهلوی اسطوره‌ها می‌زند.

بیشتر از زندگی