شهر قدیم العلا بهترین دهکده گردشگری شناخته شد

شهر قدیمی العلا ۹۰۰ خانه، ۵۰۰ مغازه و پنج میدان شهری دارد

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، شهر قدیمی العلا در عربستان سعودی را بهترین دهکده گردشگری معرفی کرد.

این خبر در رویدادی تحت عنوان «گردشگری‌ــ تغییر زندگی» در سالن کنسرت مارایا در عربستان سعودی اعلام شد.

شهر قدیمی العلا ۹۰۰ خانه، ۵۰۰ مغازه و پنج میدان شهری دارد.

این رویداد برای تاکید بر دستاوردهای گردشگری برگزار شد و حدود ۳۲ منطقه جوایزی دریافت کردند.

زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان تجارت جهانی، به عرب نیوز گفت که هدف اصلی این طرح حمایت از جوامع محلی به‌ویژه روستاها، برای درآمدزایی از طریق ایجاد مشاغل جدید، آموزش، نوآوری و سرمایه‌گذاری است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سازمان جهانی گردشگری این طرح را سال ۲۰۲۲ آغاز و بیش از ۴۰ روستا از بیش از ۳۰ کشور جهان را به عنوان مقاصد برتر گردشگری معرفی کرد. این بدان معنا است که در حال حاضر مجموعا ۱۱۵ روستا در سراسر جهان در شبکه بهترین دهکده‌های گردشگری قرار دارند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل، گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۲۲، به ۶۳ درصد پتانسیل قبل از همه‌گیری دست یافت.

عمرو المدنی، مدیرعامل کمیسیون سلطنتی العلا، نیز درباره آینده صحبت کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم العلا خلاقانه‌تر و فراگیرتر شود و هیچ بخشی مثل گردشگری به این هدف کمک نمی‌کند.

در خاورمیانه، مصفت العبرین در کوه‌های عمان، روستای بکاسین در لبنان و رجال المع در عربستان سعودی که به نام دهکده شیرینی زنجبیلی نیز شناخته می‌شود، در فهرست جهانی روستاگردی سال ۲۰۲۲ قرار داشتند.

در فهرست برتر سال گذشته و امسال نامی از ایران نیست. ترکیه در سال ۲۰۲۲ دو منطقه گردشگری و امسال یک دهکده به این فهرست اضافه کرد.

پیش از این، وب‌سایت کنده‌ نست تراولر (Condé Nast Traveler) شهر باستانی العلا را در فهرست عجایب هفت‌گانه جهان برای سال ۲۰۲۳ ثبت کرده بود.

آرون میلار، نویسنده، عکاس، روزنامه‌نگار سفر و تهیه‌کننده این فهرست، العلا را مکانی با «تاریخ و میراث فرهنگی خارق‌العاده» توصیف کرده است. او در گزارش خود می‌نویسد: «این منطقه درهای خود را به روی بازدیدکنندگان گشود و به این ترتیب از بخشی از تاریخ عرب رونمایی کرد.»

العلا در شمال‌غربی عربستان سعودی واقع است. این مکان دارای تاریخ غنی است و منطقه‌ای وسیع شامل بیابان، آبادی‌ها، کوه‌های ماسه‌سنگی و آثار فرهنگی و باستانی را در دل خود جای داده است.

بیشتر از سفر