عربستان سعودی بزرگ‌ترین سهامدار رقیب تسلا شد

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی ۶۲ درصد سهام شرکت لوسید موتورز را در اختیار دارد

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی ۹۱۵ میلیون دلار دیگر در شرکت لوسید موتورز، سرمایه‌گذاری کرد‌ـ Twitter/LucidMotors

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی ۹۱۵ میلیون دلار دیگر در شرکت لوسید موتورز، تولیدکننده خودروهای برقی لوکس، سرمایه‌گذاری کرد.

 به گزارش فوربز، این صندوق در حال حاضر بزرگ‌ترین سهام‌دار لوسید موتورز است و ۶۲ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

لوسید موتورز علاوه بر ۹۱۵ میلیون دلار عربستان سعودی، ۶۰۰ میلیون دلار دیگر نیز از طریق عرضه سهام به دست آورد.

خودروهای برقی در یک دهه گذشته مسیری طولانی را طی کرده‌اند. در سال ۲۰۰۸ وقتی نسل اول تسلا رودستر وارد بازار شد، خودرو برقی پدیده‌ای عجیب بود.

تسلا اولین شرکتی نبود که خودرو برقی ساخت، اما اولین شرکتی بود که اقدام به تولید انبوه خودرویی کرد از لحاظ قانونی نیز اجازه تردد در جاده را داشت.

اکنون شرکت‌هایی مانند جنرال موتورز، مرسدس بنز، فولکس واگن، کیا و هیوندایی نیز به صف تولیدکنندگان خودروهای برقی پیوسته‌اند.

با رونق این بخش از صنعت خودروسازی، کشورهای تولیدکننده نفت مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی نیز درصدد برآمدند اقتصاد غیرنفتی‌شان را تقویت کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی چیست؟

تاکنون، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی با ۶۲ درصد سهام، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار شرکت لوسید موتورز است.

این صندوق را دولت عربستان سعودی در سال ۱۹۷۱ تاسیس کرد. هدف از تاسیس این صندوق مدیریت دارایی‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌های راهبردی است تا به توسعه اقتصادی عربستان سعودی کمک کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی با ۶۲۰ میلیارد دلار دارایی یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های ثروت ملی جهان است و مسئولیت مدیریت بخش بزرگی از منابع مالی کشور را بر عهده دارد.

این صندوق در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های مهمی کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به ۳.۵ میلیارد دلار در اوبر، ۵۲۲ میلیون دلار در متا، ۴۹۵ میلیون دلار در دیزنی، ۴۸۷ میلیون دلار در بانک آمریکا، ۷۱۳ میلیون دلار در بویینگ و ۵۲۲ میلیون دلار در سیتی‌گروپ اشاره کرد.

علاوه بر این، در حوزه بازی‌های رایانه‌ای و ورزش نیز سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی کرده است. در سال ۲۰۲۱، این صندوق با پرداخت ۳۷۰ میلیون دلار، باشگاه فوتبال نیوکاسل یونایتد انگلستان را خرید.

صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در تنوع‌بخشی به اقتصاد غیرنفتی این کشور نقشی کلیدی دارد. به‌عنوان مثال، در شماری از پروژه‌های زیرساختی سرمایه‌گذاری کرده است، از جمله در احداث فرودگاه بین‌المللی جدیدی در ریاض و ساخت ابرشهر آینده‌گرای نئوم.

هدف از این پروژه‌ها اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی در بخش‌های غیرنفتی در چارچوب «چشم‌انداز ۲۰۳۰» دولت عربستان سعودی است تا اقتصاد کشور را متنوع، روزآمد و متحول کند.

چرا کشورهای تولیدکننده نفت از اتکا به اقتصاد نفتی فاصله می‌گیرند؟

فقط حرکت بازار خودرو به سمت خودروهای برقی عامل این تنوع‌بخشی اقتصادی نیست.

در نهایت، نفت منبعی محدود است و سرانجام روزی به پایان می‌رسد. منابع نفتی کشورها نامحدود نیست و در آینده تمام می‌شود.

این مایه نگرانی کشورهایی است که نفت منبع اصلی درآمد و فعالیت اقتصادی‌شان است. اگر اقتصادشان را متنوع نکنند و منابع درآمد دیگری پیدا نکنند، با اتمام ذخایر نفت دچار مشکل جدی خواهند شد.

دلیل دیگر تنوع‌بخشی اقتصادی، نوسان تقاضا در بازار نفت است که می‌تواند اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر اقتصاد کشورهای تولیدکننده نفت بگذارد. به‌عنوان مثال، با رکود یا کاهش قیمت جهانی نفت، اقتصاد این کشورها ممکن است آسیب ببیند. تنوع اقتصادی سبب می‌شود که فقط به یک منبع متکی نباشند و در مقابل نوسان‌ها آسیب‌پذیری کمتری داشته باشند.

کشورهای تولیدکننده نفت همچنین از نگرانی‌های روزافزون در مورد اثر سوخت‌های فسیلی بر محیط زیست و ضرورت گذار به منابع انرژی پایدارتر مطلع‌اند.

در مجموع، تنوع اقتصاد غیرنفتی راهی است تا کشورهای نفت‌خیز خاورمیانه از ثبات اقتصادی بلندمدتشان مطمئن شوند.

بیشتر از تکنولوژی