حمله تروریستی داعش در کرکوک جان ۹ نظامی‌ عراق را گرفت

یک بمب کنارجاده‌‌ای در مسیر یک کاروان نیروهای پلیس فدرال عراق که به گشت‌زنی در غرب کرکوک مشغول بودند، منفجر شد

دست‌کم ۹ نفر از نیروهای پلیس فدرال عراق، از جمله یک افسر با درجه سرگردی، در اثر انفجار بمب کنارجاده‌ای در غرب کرکوک کشته شدند- Marwan IBRAHIM / AFP

یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، با انتشار بیانیه‌ای، از کشته شدن یک افسر عراقی و هشت نیروی دیگر پلیس فدرال این کشور در اثر انفجار یک بمب در نزدیکی روستای علی‌السلطان در منطقه ریاض کرکوک خبر داد و تاکید کرد که دستور‌هایی در سطوح بالا برای گرفتن انتقام «این حمله تروریستی» صادر شده است.

همزمان، یک منبع امنیتی عراق روز یکشنبه، ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر)، گفت دست‌کم ۹ تن از نیروهای پلیس فدرال عراق، از جمله یک افسر با درجه سرگردی، در اثر انفجار بمب کنارجاده‌ای در غرب کرکوک کشته شدند و دست‌کم دو نیروی پلیس فدرال عراق نیز زخمی شدند.

این بمب کنارجاده‌‌ای در مسیر یک کاروان نیروهای پلیس فدرال عراق که به گشت‌زنی در غرب کرکوک مشغول بودند، منفجر شد.

یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، در بیانیه‌ خود اعلام کرد که محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، پس از اطلاع از انفجار کرکوک، دستور تعقیب افراد دخیل «در این اقدام تروریستی بزدلانه» و محاکمه عادلانه و فوری آن‌ها را صادر کرده است.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، در بیانیه خود عاملان این انفجار را «تروریست» خواند و افزود: «تروریست‌ها پس از آنکه ضربه‌های سختی خوردند، به این اقدامات رذیلانه دست زده‌اند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یحیی رسول در این بیانیه تاکید کرد که فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور بازرسی دقیق جاده‌ها و گرفتن فرصت از تروریست‌ها، و نیز فرمان تشکیل کمیته‌ای را برای تحقیق درباره انفجار کرکوک، صادر کرده است.

خبرگزاری رسمی عراق نیز خبر داد که سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، صدور دستورهای مهمی را برای پیگیری شناسایی و انهدام بقایای داعش و گرفتن انتقام کشته شدن نیروهای پلیس فدرال در کرکوک، تایید کرده است.

از سوی دیگر، «ستاد عملیات مشترک کرکوک» نیز از تعقیب عاملان انفجار کرکوک خبر داد و همزمان، منابع امنیتی عراق به رسانه‌های این کشور گفتند که «در حمله نیروهای امنیتی در ناحیه الریاض کرکوک، یک تروریست کشته، و یک نفر دیگر زخمی شده است».

عراق علاوه بر اقدامات داعش، با معضل نیروهای شبه‌نظامی شیعه مواجه است که بیشتر آن‌ها بیرون از محدوده کنترل دولت عراق عمل می‌کنند و از حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران برخوردارند. حمله‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران به مواضع احزاب کرد ایرانی مخالف در اقلیم کردستان عراق و حملات ترکیه به مواضع کردهای مخالف دولت این کشور، نیز از دیگر بحران‌های امنیتی عراق است.

در همین حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این انفجار در کرکوک را «تروریستی» دانست و کشته شدن نیروهای پلیس فدرال عراق را در اثر آن، «شهادت» نامید.

کنعانی گفت: «جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اقدام، با دولت و ملت عراق و همچنین خانواده‌هایشان ابراز همدردی کرده و برای شهدای این اقدام تروریستی، علو درجات، و برای مصدومان شفای عاجل مسئلت دارد.»

از آغاز خیزش سراسری مردم ایران، جمهوری اسلامی ایران سه بار به حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای علیه اردوگاه‌های احزاب کرد ایرانی مخالف اقدام کرد که با اعتراض دولت عراق و همچنین محکومیت دولت اقلیم کردستان عراق مواجه شد.