جام جهانی ۲۰۲۲؛ نگرانی از افزایش خشونت خانگی هواداران فوتبال

آمار نشان می‌دهد که با شکست تیم انگلستان، خشونت خانگی ۳۸ درصد افزایش می‌یابد و حدود ۱۰ ساعت پس از شروع بازی، به اوج خود می‌رسد

هیچ اطلاعاتی در دست نیست که حاکی از افزایش خشونت خانگی در زمانی باشد که تیم ملی زنان انگلستان در تابستان به قهرمانی رسید -- PATRICK HERTZOG / AFP

تفاوت‌ها بین فوتبال مردان و زنان، فقط در میزان دستمزد نیست. کارشناسان بریتانیایی در میانه برگزاری جام جهانی فوتبال، هشدار داده‌اند که شکست تیم مورد علاقه مردان خانواده، آمار خشونت خانگی را در طی این رویداد افزایش می‌دهد. در رویدادهای ورزشی مشابه زنان، چنین چیزی دیده نشده است.  

مسئولان فوتبال بریتانیا و سایر کشورهایی که خشونت هواداران فوتبال در آن‌‌ها آشکارا به حیثیت ورزشی آن‌ها لطمه زده است، تلاش‌های فراوان و موفقی در کنترل رفتار این مردان در ورزشگاه‌ها و مراکز عمومی داشته‌‌اند. اما با هواداران خشمگینی که مسابقات فوتبال را از تلویزیون می‌بینند، برای حفاظت از زنان و کودکان و سالمندان در خانه‌ها، چه باید کرد؟ 

جام جهانی مردان ۲۰۲۲ در قطر  در حال برگزار شدن است. بعد از اینکه «شیرزنان» (Lionesses)، تیم ملی فوتبال زنان انگلستان، جام قهرمانی فوتبال اروپا را به خانه آوردند، انگلیسی‌ها انتظارات زیادی از تیم ملی مردان این کشور دارند. پس از رسیدن به فینال مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۲۰۲۱ و در ادامه مجموعه‌ای از ناکامی‌ها در عرصه جهانی، تنش‌ها در مورد اینکه آیا تیم مردان انگلستان از پس این چالش برمی‌آید یا خیر، بالا گرفته است.

متاسفانه این تنش تنها به زمین بازی محدود نخواهد شد. آمار نشان می‌دهد که با شکست تیم انگلستان، خشونت خانگی ۳۸ درصد افزایش می‌یابد و حدود ۱۰ ساعت پس از شروع بازی، به اوج خود می‌رسد. برای بسیاری از قربانیان رابطه‌های آزارجویانه‌‌، رقابت‌های بزرگ فوتبال، مانند جام جهانی، نشانه شروع دوره‌های شدید ترس و اضطراب از سوی شریک زندگی‌ است.

در همین روزها ملکه بریتانیا میزبان زنانی از خاندان‌های سلطنتی دیگر است تا همزمان با کارزار «۱۶ روز فعالیت» سازمان ملل درباره کاهش تجاوز جنسی و خشونت‌های خانگی علیه زنان، چاره‌ای بیندیشند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۲، وزارت کشور و «سازمان کمک به زنان انگلستان» کارزاری برای «افزایش آگاهی در مورد آزارهای مرتبط با فوتبال علیه زنان در انگلستان و ولز» و ترویج این ایده که «مسئولیت پایان دادن به خشونت خانگی و آزار جنسی علیه زنان و دختران، بر دوش مردان و پسران ما است» راه‌اندازی کردند.

تماشای فوتبال به خودی خود باعث بروز آزار خانگی نمی‌شود. برای مثال، هیچ اطلاعاتی در دست نیست که حاکی از افزایش خشونت خانگی در زمانی باشد که تیم ملی زنان انگلستان در تابستان به قهرمانی رسید. بنابراین، چه عاملی است که هنگام تماشای بازی تیم مردان، بالقوه می‌تواند به افزایش خشونت خانگی منجر شود؟

آمار احتمال افزایش خشونت خانگی با شکست تیم انگلستان تا ۳۸ درصد، بر یک مطالعه نسبتا کوچک در سال ۲۰۱۴ مبتنی است که موارد خشونت شریک جنسی را در سه تورنمنت جام جهانی بررسی و گزارش کرده است. با توجه به ماهیت آزار خانگی، که اغلب «جرم نهان» در نظر گرفته می‌شود، ممکن است این آمار صرفا «نوک کوه‌یخ» در مورد حوادث آزار خانگی در طول مسابقات بزرگ فوتبال باشد.

بر اساس نظرسنجی انجمن حامیان فوتبال، همچنین تخمین زده می‌شود که در طول مسابقات فوتبال مردان، از هر پنج زن، یک زن «توجه فیزیکی» ناخواسته‌ای را از سر می‌گذراند. همین نظرسنجی نشان داد که ۲۴ درصد از زنان حاضر در مسابقات فوتبال مردان، گزارش داده‌اند که شعارهای جنسیتی شنیده‌اند، به ۴۴ درصد از آن‌ها گفته شده که «در حد دختر»، چیزهای زیادی در مورد فوتبال می‌دانند، و به ۲۶ درصد آنان گفته شده است که فوتبال را فقط به این دلیل دوست دارند که به بازیکنان [مرد] علاقه‌مندند.

وقتی که شوخی‌های سطح‌پایین در فوتبال مردان رایج باشد، چه در میان بازیکنان حرفه‌ای و چه در بین هواداران، این نگرش می‌تواند زمینه‌ساز موارد جدی‌تری از خشونت علیه زنان شود.

بیشتر از فوتبال