پوتین در نشست سران گروه ۲۰ در بالی شرکت نمی‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در ماه ژوئیه، پس از مواجه شدن با طعنه‌ها، نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی را ترک کرد

رهبر روسیه در صورت شرکت در این نشست، با رهبران غربی مواجه خواهد شد که حمله او به اوکراین را محکوم کرده‌اندـ ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / AFP

مقام‌های اندونزی و روسیه تایید کردند ولادیمیر پوتین به منظور اجتناب از روبرو شدن با سران کشورهای غربی، برای اولین بار پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین، در نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ که هفته آینده در اندونزی برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، قرار است در راس هیئت نمایندگی روسیه در این نشست دو روزه سران کشورهای گروه ۲۰ در بالی که ۱۵ نوامبر برگزار می‌شود، شرکت کند.

لوهوت بینسار پانجایتان، رئیس پشتیبانی رویدادهای گروه ۲۰، در دنپاسار اندونزی، به خبرنگاران گفت پوتین در گفت‌و‌گو با جوکو ویدودو، رئیس‌جمهوری اندونزی، غیبتش در این نشست را تایید و تاکید کرد که لاوروف از طرف او شرکت خواهد کرد.

پاندجایتان که در عین‌ حال وزیر هماهنگی امور دریایی و سرمایه‌گذاری است، گفت: «دولت اندونزی به تصمیم دولت روسیه احترام می‌گذارد. پوتین خود در یک تماس تلفنی بسیار دوستانه‌، قبلا این تصمیم را برای رئیس‌جمهوری جوکو ویدودو توضیح داد.»

یولیا تومسکایا، رئیس تشریفات سفارت مسکو در اندونزی، نیز گفت برنامه پوتین همچنان در دست بررسی است و «امکان دارد به‌صورت مجازی در نشست شرکت کند».

ویدودو در پاسخ به اعلام این خبر گفت: «امیدواریم ارتباط مطلوب بین رهبران دو کشور باعث شود تنش‌های بین روسیه و اوکراین کاهش یابد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این اجلاس، که بزرگ‌ترین نشست از سه نشست در حال برگزاری طی این هفته و هفته آینده در جنوب شرق آسیا است، قرار است شمار زیادی از سران جهان از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، شرکت کنند.

رهبر روسیه در صورت شرکت در این نشست، با رهبران غربی مواجه خواهد شد که حمله او به اوکراین را محکوم کرده‌اند.

بایدن که پوتین را «جنایتکار جنگی» خوانده است، پیش‌تر گفته بود که اگر رئیس‌جمهوری روسیه در این اجلاس شرکت کند، قصد ندارد با او دیدار کند.

بایدن در نشست‌های آسه‌آن و گروه ۲۰ شرکت خواهد کرد و طبق پیش‌بینی‌ها، در بالی با شی دیدار می‌کند. کامالا هریس نیز به اجلاس آپک (APEC) خواهد رفت.

این دومین بار پیاپی است که رئیس‌جمهوری روسیه از نشست سالانه گروه ۲۰ غیبت می‌کند. پوتین سال گذشته نیز در بحبوحه بحران کووید، در این اجلاس در ایتالیا شرکت نکرد.

همچنین این در حالی است که داونینگ استریت [دفتر نخست‌وزیری بریتانیا] اعلام کرد ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور، با حمایت متحدان بریتانیا، از این اجلاس گروه ۲۰ برای «رویارویی» با ولادیمیر پوتین در مورد جنگ اوکراین استفاده خواهد کرد. سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت که سوناک معتقد است «اقدام درستی خواهد بود که همراه متحدانمان، با هر مقام روسی حاضر در این نشست به شکل گروهی رو‌در‌رو شویم». 

تصمیم پوتین به انصراف از شرکت هم‌زمان با شکست‌های قابل‌توجه نیروهای روسیه در اوکراین رخ داد. ارتش روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد از خرسون عقب‌نشینی می‌کند. خرسون تنها پایتخت منطقه‌ای در اوکراین است که روسیه توانسته بود تصرف کند و دروازه‌ای به شبه‌جزیره کریمه تحت اشغال روسیه است.

مارک میلی، ژنرال ارتش و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که به نظر می‌رسد عقب‌نشینی از خرسون و فروکش کردن احتمالی جنگ در زمستان فرصتی برای هر دو کشور فراهم می‌کند تا در مورد صلح مذاکره کنند.

بعد از آنکه تمامی مقام‌ها در سخنرانی‌هایشان در اجلاس ماه ژوئیه وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی، از روسیه به‌دلیل حمله به اوکراین انتقاد کردند، لاوروف این اجلاس را ترک کرد.

پس از آنکه آنتونی بلینکن در آن نشست، به این دیپلمات ارشد کرملین بی‌اعتنایی کرد، او گفت که روسیه «برای مذاکره به دنبال ایالات متحده نخواهد رفت».

او هنگام سخنرانی دیپلمات‌های آلمان و اوکراین همچنان غایب بود و بعد از شنیدن پرسش‌های طعنه‌آمیز رسانه‌ها با این مضمون که «کی جنگ را تمام می‌کنید؟» و «چرا جنگ را تمام نمی‌کنید؟»، نشست را ترک کرد.

© The Independent

بیشتر از جهان