لغو کنسرت داریوش؛ «خیلی‌ها دلشان نمی‌خواهد صدای ما شنیده شود»

داریوش کنسرت خود را با ترانه «سال ۲۰۰۰» آغاز کرد و مخاطبان را به همبستگی فراخواند

کنسرت داریوش اقبالی، خواننده پرآوازه ایرانی، که روز یکشنبه، ۹ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۷ مهر ۱۴۰۱)، در سالن «ایونت آپولو» در منطقه همراسمیت در جنوب غربی لندن برگزار می‌شد، نیمه‌تمام ماند.

طرفداران داریوش شامگاه یکشنبه برای تماشای کنسرت این خواننده در لندن گرد آمدند اما هنوز ساعاتی از اجرای بخش اول مراسم نگذشته بود که داریوش به دستور ماموران امنیتی، از سالن خارج و ادامه اجرا لغو شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

داریوش اقبالی اجرای یکشنبه شب خود را با ترانه «سال ۲۰۰۰» آغاز کرد. او که در حوادث سیاسی اخیر ایران و خیزش سراسری همواره جانب معترضان را گرفته است، در این اجرا هم با سخنان خود، مردم را به همبستگی فرا خواند. او تاکید کرد که برای رسیدن به اتحاد ابتدا باید پیش‌زمینه همبستگی را تجربه کرد که این با صلح و دوستی اعضای خانواده و دوستان آغاز می‌شود.

داریوش در چهارهفته‌ای که از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی می‌گذرد بارها مردم ایران را به همبستگی در برابر جمهوری اسلامی دعوت کرده و از این خیزش سراسری با صدای بلند حمایت کرده بود.

تماشاگران در حین سخنرانی او شعار «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. آن‌ها بارها به نشانه حمایت از «مهسا امینی» نام او را فریاد زدند؛ بانگی که ساختمان ایونت‌آپولو را به لرزه درآورده بود.

داریوش پس از اجرای چند ترانه مانند «بچه‌های ایران» و «لالایی» که با تصاویری از شعارنویسی‌ها و اعتراض‌ها همراه بود، به دستور ماموران امنیتی از صحنه اجرا به گوشه‌ای فراخوانده شد و پس از چند دقیقه، یکی از ماموران سالن از حضار تقاضا کرد به دلایل امنیتی سالن را ترک کنند. تماشاگران معترض که خشمگین و ناراضی همچنان ضد‌حکومت ایران شعار می‌دادند، با جدیت و تندی نیرو‌‌های امنیتی سالن به بیرون رانده شدند.

معترضان به لغو کنسرت تا پاسی از شب، در محوطه بیرونی ایونت آپولو، با در دست داشتن تصویر مهسا امینی شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند. این جمعیت سرانجام با مداخله پلیس پراکنده شد.

داریوش در ویدیویی که در حساب خود در اینستاگرام منتشر کرد، ضمن عذرخواهی از هوادارانش، این بی‌نظمی را نشانه بی‌مسئولیتی برگزارکنندگان کنسرت اعلام کرد و تاکید کرد که برخی نمی‌خواهند «صدای ما شنیده شود». او گفت برخی از همدلی و همصدایی ما نارحت‌اند به‌خصوص در لندن «که روشن است در چه جایگاهی قرار دارد.»

این کنسرت ساعاتی پس از آن برگزار شد که عصر یکشنبه هم عده‌ای از معترضان به حکومت جمهوری و سرکوب‌های اخیر، پرچم جمهوری اسلامی را به نشانه اعتراض، از ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در لندن پایین کشیدند و پرچم شیروخورشیدنشان ایران را به جای آن برافراشتند.

بیشتر از فرهنگ و هنر