درخواست گروه حقوق بشری: ایران را از جام جهانی حذف کنید

گروه «استادیوم‌های باز» به رئیس فیفا نامه نوشت

شش هفته مانده به جام جهانی فوتبال، که قرار است در قطر برگزار شود، یک گروه‌ حقوق زنان خواهان ممنوعیت حضور تیم ملی ایران در این مسابقات شده‌ است. این درخواست پس از آن مطرح شد که در روزهای گذشته، برخی از مشهورترین فوتبالیست‌های ایران در پی ابراز همبستگی با جنبش مردمی ایران با تهدید و بازداشت مواجه شدند، از جمله تهدید به مصادره خانه علی کریمی، توقیف گذرنامه علی دایی پس از بازگشتش از استانبول و دستگیری حسین ماهینی.

حالا گروه «استادیوم‌های باز»، که مدت‌ها است برای کسب اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها تلاش می‌کند، از فیفا درخواست کرده است وارد عمل شود. این گروه روز پنجشنبه در نامه‌ای به فیفا، از این فدراسیون جهانی خواست ایران را به‌دلیل «نقض آشکار» قوانین فیفا در مورد ممنوعیت دخالت دولتی از جام جهانی اخراج کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این گروه در نامه‌ای خطاب به جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران از سفرای مهم جمهوری اسلامی است و همگام با این حکومت سرکوبگر عمل می‌کند. در نتیجه، جای تعجبی نیست که فوتبالیست‌ها را از نشان دادن هرگونه همبستگی با خواست شهروندان ایران برای آزادی و قربانیان سرکوب متوحش منع کرده‌اند.»

اشاره نامه احتمالا به گفته‌های سردار آزمون، مهاجم تیم ملی و تیم بایرن لورکوزن آلمان، است که در اینستاگرام گفته بود به دلیل قوانین اردوی تیم ملی اجازه نداشت اظهارنظر کند. اما آزمون به دفاع از اعتراض‌های مردمی پرداخت و گفت حاضر است جای خود در جام جهانی را از دست بدهد. برخی دیگر از بازیکنان تیم ملی نیز ابتدا پیام‌های حمایت‌آمیزی منتشر کردند اما سپس، مجبور به حذف آن شدند.

تیم ملی در دو هفته گذشته برای اردوی تدارکاتی جام جهانی در اتریش بود. به درخواست مقام‌های ایران، بازی روز سه‌شنبه ایران و سنگال بدون تماشاچی برگزار شد؛ با این حال، گروهی از معترضان بیرون ورزشگاه گرد آمدند.

در این نامه، به‌صراحت از رئیس فیفا خواسته شده است «بلافاصله ایران را از جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر ‌اخراج کنید».

فیفا هنوز به این نامه پاسخی نداده است. اخراج ایران از این مسابقات بعید است. فیفا تاکنون به‌جز برخی اظهارنظرهای عمومی، حکومت ایران را تحت فشار نگذاشته است. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در این مورد به قلم روری اسمیت و طارق پنجا، دو خبرنگار ورزشی ساکن بریتانیا، مدعی شد که اکثر طرفداران تیم ملی مخالف چنین ممنوعیتی خواهند بود.

بیشتر از فوتبال