جعبه بیسکویتی که ۱۵۰۰ پوند می‌ارزد

جعبه بیسکویت هانتلی اند پالمرز به ​​دلیل «نبوغ در طراحی» عتیقه شد

جعبه بیسکویت یک اتوبوس قرمز لندنی را  نمایش می‌دهد/Hansons / SWNS

یک جعبه  فلزی بیسکویت که موقع گردگیری بیش از دو دهه پشت کمد باقی مانده بود، مشخص شد که ۱۵۰۰ پوند ارزش دارد.

جعبه بیسکویت هانتلی اند پالمرز، که تاریخ آن به اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی بازمی‌گردد، یک اتوبوس قرمز دو طبقه لندن را نشان می‌دهد که به طرف خیابان لیورپول می‌رود.

این جعبه فلزی متعلق به یک زوج بازنشسته از ناتینگهام است که وقتی ۲۵ سال پیش آن را در قفسه آشپزخانه خود گذاشتند، نمی‌دانستند که صاحب جنس باارزشی هستند که کلکسیون دارها جمع می‌کنند.

این زوج که مایلند ناشناس بمانند، به تازگی پس از اسباب کشی از آن خانه، به این فکر افتادند که این جعبه را به مراسمی که برای ارزیابی اجناس عتیقه برگزار می‌شود ببرند تا اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه آن کسب کنند.

در آنجا بود كه كارشناسان اعلام کردند که این جعبه حلبی ۹۰ ساله بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند در حراجی ارزش دارد.

جعبه فلزی مورد نظر توسط چارلز هانسون، مالک حراج هانسون، در رویداد رایگان ارزیابی اجناس در شرق بریج فورد، ناتینگهام شایر، در اوایل این ماه ارزیابی شد.

آقای هانسون گفت: «وقتی این را دیدم متحیر شدم. در گوشه یک گنجه در مغازه‌ای پنهان بوده و هنوز جعبه‌اش اصلی بوده است».

این ارزیاب گفت: این جعبه حلبی "از حوادث بی‌شمار در جهان بدون آسیب باقی مانده است."

آقای هانسون توضیح داد که جعبه حلبی بیسکویت هانتلی اند پالمرز به ​​دلیل «نبوغ در طراحی آن‌ها» به اقلام «بسیار گران قیمت» تبدیل شدند.

این حراج گذار افزود: «اکنون آن‌ها جزو اقلامی هستند که مجموعه داران به دنبالش هستند. از ماکت‌های مینیاتوری وسایل نقلیه گرفته تا قوطی حلبی‌هایی که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان اشیاء خانگی استفاده مجدد کرد، این شرکت راه‌هایی برای اینکه به جعبه‌های فلزی بیسکویت خود یک ویژگی فوق‌العاده بدهد، ارائه داده است».

صاحبان این جعبه حلبی گفتند که آن‌ها از فهمیدن ارزش آن شوکه شدند.

یکی از این دو نفر گفت: «من این را از مادرم به ارث بردم و او آن را از پسرعموی خودش که مدت‌ها پیش در منطقه دانکستر یک مغازه کوچک داشت، گرفته بود. پسرعمویش این را در یکی از قفسه‌های مغازه پیدا کرده بود».

«ما وقتی اسباب کشی می‌کردیم، دوباره این را دیدیم. شما بعضی چیزها را کنار می‌گذارید و فراموششان می‌کنید».

استیو فولفورد، یک ارزیاب اسباب بازی در هانسونز، توضیح داد که یک مکانیسم مانند کارکرد ساعت در زیر جعبه حلبی در اصل امکان حرکت آن را فراهم می‌کند.

آقای فولفورد افزود: «کلید آن مدت زمان طولانی است که تکان نخورده، اما می‌توان دوباره آن را فعال کرد. این یک کشف دوست داشتنی است».

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink

© The Independent

بیشتر از زندگی