«به قیمت جانت هم که شده انجامش بده»، آیا جانسون این وعده را عملی می‌کند؟

اگر نخست‌وزیر بریتانیا تا ۱۹ اکتبر با بروکسل بر سر برگزیت به توافق نرسد،‌ باید عهد خود را بشکند

بوریس جانسون در حال سخنرانی برای حزب محافظه‌کار در منچستر Ben STANSALL / AFP

مخالفان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به دیوان عالی اسکاتلند گفته‌اند، اگر بوریس جانسون تا نوزدهم ماه اکتبر نتواند با بروکسل به توافقی جدید برسد، وعده «انجامش بده یا بمیر» را باید بشکند.

اسناد دولتی که تسلیم دیوان عالی اسکاتلند شده، حاکی از آن است که نخست وزیر به‌رغم بارها تاکید روی این که برگزیت را به تعویق نخواهد انداخت، در نامه‌ای (به اتحادیه اروپا) خواهان تمدید مهلت ماده ۵۰ (ماده‌ای از معاهده لیسبون که به اعضای اتحادیه اروپا امکان خروج می‌دهد) خواهد شد. 

این افشاگری بخشی از یک چالش قانونی جدید توسط مخالفان برگزیت در دیوان عالی اسکاتلند است که خواهان حکم دادگاه برای مجبور کردن نخست وزیر از تبعیت از قانون موسوم به «مصوبه بِن» است. طبق این قانون نخست وزیر موظف است در صورت عدم توافق در مورد برگزیت، خروج از اتحادیه را به تعویق بیندازد.

آقای جانسون تعویق در خروج از اتحادیه را پس از ۳۱ اکتبر با سرسختی رد کرده است – اما متحدین نزدیک او می‌گویند او نهایتا خود را مجبور خواهد دید که «دست و پا زنان» تقاضای تعویق مذاکرات برگزیت را مطرح کند.  

یکی از متحدین جانسون به ایندیپندنت گفت: «فکر می‌کنیم مردم متوجه خواهند شد که این اقدام مورد علاقه بوریس نبوده. آن‌‌ها خواهند فهمید چه کسانی جلوی برگزیت را گرفته‌اند و بنا را بر صداقت بوریس خواهند گذاشت و به او اعتماد خواهند کرد که برگزیت را به سرانجام برساند.»

 

دادخواست قانونی (در دیوان عالی اسکاتلند) از طرف جوانا چِری، نماینده پارلمان از حزب ملی اسکاتلند، جولیون موام، وکیل دادگستری و بازرگان میلیونر طرفدار محیط زیست، دِیل وینس، به دادگاه برده شده است. این‌ها همان کسانی هستند که پیشتر حکم دیوان عالی را  در مورد غیرقانونی بودن تعطیل پارلمان توسط نخست وزیر گرفته بودند. 

ایدن اُنیل، وکیل شاکیان به دادگاه گفت اسناد ارائه شده از طرف دولت افشاء می‌کند که نخست وزیر «تا پیش از تاریخ ۱۹اکتبر نامه‌ای به اتحادیه اروپا خواهد فرستاد».

او گفت این تعهد، با  قول نخست وزیر مغایر است که  ترجیح می‌دهد «در یک گودال بمیرد» تا تقاضای تمدید مهلت (برگزیت) را بکند، و این که بریتانیا روز ۳۱ اکتبر «انجامش بده یا بمیر» از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

آقای اونیل افزود:«نمی‌توانید به این دولت اعتماد کنید که با توجه به بیانیه‌هایی که صادر کرده، از قانون اطاعت خواهد کرد».

اما اندرو وبستر، وکیل دولت، گفت نیازی به حکم دادگاه برای ارسال نامه نیست، زیرا اسناد دادگاه می‌گوید که چنین نامه‌ای فرستاده خواهد شد. 

او افزود:«آنچه در اختیار داریم یک بیانیه روشن به نیابت از نخست وزیر و دولت حاکی از آن است که در مورد الزامات لایحه ۲۰۱۹ چه خواهد کرد».

«این نکات ضبط شده و در مورد آن هیچ تردیدی وجود ندارد».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آقای وبستر گفت حکم دادگاه دست نخست وزیر را در مذاکرات (با بروکسل) می‌بندد، اما آقای جانسون به هرحال از مصوبه «بِن» تبعیت کرده ماهیت آن را خنثی نخواهد کرد.

آقای موام به کانال خبری اسکای گفت:«آنچه امروز به آن آگاه شدیم این بود که نخست وزیر به نام خودش به دادگاه قول داده که طبق قانون بِن، اگر شرایط رضایت بخش نبود، تقاضای تمدید مهلت برگزیت را مطرح کند؛ به عبارت دیگر، اگر پارلمان تا روز ۱۹ اکتبر با توافق برگزیت (با بروکسل) موافقت نکرد.

«او همچنین به دادگاه قول داده است که مصوبه بُن را خنثی نخواهد کرد که به معنی آن است که دو نامه نخواهد فرستاد که در یکی از آن‌ها بگوید «می‌توانم مهلت بیشتری داشته باشم؟» و در دیگری بگوید «لطفا مهلت بیشتری به من ندهید»، او نمی‌تواند با دولت‌های خارجی تبانی کند که تمدید مهلت برگزیت را وتو کنند».

او افزود:«هیچ راهی برای تغییر این شرایط وجود ندارد. و او باید یا با دادگاه صادق باشد یا پارلمان».

این رویداد مهم به دنبال اظهارات نخست وزیر در کنفرانس سالیانه حزب محافظه کار رخ داده که روز چهارشنبه وعده داد که هرچه بشود، «برگزیت در روز برگزیت انجام خواهد شد».

او به اعضای حزب محافظه کار در کنفرانس گفت:«به این دلیل است که  هرچه بشود، ما در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شده‌ایم». 

«بیایید برگزیت را به انجام برسانیم. می‌توانیم، باید، و خواهیم کرد، هرچند اوضاع با لایحه تسلیم (توضیح: بوریس جانسون مخالفان پارلمانی‌اش را متهم کرده که برای جلوگیری از برگزیت با دولت‌های خارجی تبانی کرده و لایحه‌ای را از تصویب گذرانده‌اند که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه در روز ۳۱ اکتبر را غیرممکن کنند) آسانتر نشده است».

«ما همراه با دوستان‌مان در اتحادیه اروپا برای دستیابی به یک توافق تلاش خواهیم کرد، اما هرچه بشود، باید در پایان ماه اکتبر از اتحادیه خارج شویم. بیایید این کار را سرانجام دهیم».

مقر نخست وزیری بریتانیا در مورد روند دادگاه از هرگونه اظهار نظر خودداری کرده است. 

اما متحدان آقای جانسون بطور خصوصی گفته‌اند انتظار دارند او نهایتا در آخرین لحظه و جوری که نشان داده شود این کار را کاملا علیه خواستش انجام می‌دهد، نامه را امضاء کند.

به اعتقاد آن‌ها این امر او را در موضعی قوی قرار خواهد داد که حال که نشان داده تمام تلاشش را برای خروج از اتحادیه اروپا در پایان ماه اکتبر کرده، از انتخابات عمومی قریب الوقوع بریتانیا میدان نبردی میان مردم و تشکل سنتی قدرت بسازد.

حلقه داخلی در نخست وزیری از این بابت دلگرمند که گروه‌های ناظر بر جریانات سیاسی می‌گویند طرفداران برگزیت، آقای جانسون را پس از آنکه با «چنگ و دندان» با تمدید مهلت خروج مبارزه کرده، مورد مذمت قرار نخواهند داد. 

اما استیو بیکر، یک طرفدار پروپا قرص برگزیت، در اظهاراتی که نمایانگر چالش‌هایی است که آقای جانسون با آن روبروست گفت: «منبعی تایید می‌کند که دولت از قانون اطاعت می‌کند، اما این به معنی آن نیست که مهلت (برگزیت) را تمدید خواهد کرد.

«این به این مفهوم نیست که ما فرای ۳۱ اکتبر در اتحادیه اروپا خواهیم ماند. ما (اتحادیه) را ترک می‌کنیم».

نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت می‌گوید:«بوریس گفته است ما تا روز ۳۱ اکتبر (از اتحادیه) خارج خواهیم شد. «انجام بده یا بمیر».

«چرا چیزهایی را که واقعیت ندارند تکرار می‌کند؟»

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-delay

© The Independent

بیشتر از جهان