برزیل، بزرگترین صادرکننده بازیکن در جهان

بر اساس یک بررسی آماری برزیل، فرانسه و آرژانتین بیشترین لژیونر را دارند

برزیل با ۱۲۱۹ لژیونر اولین صادرکننده بازیکن در جهان است - CARL DE SOUZA / AFP

از نیمار در پاری‌سن‌ژرمن تا لوسیانو پریرا در فولاد خوزستان، از وینیسیوس در رئال مادرید تا اسکار در شانگهای چین، برزیل همیشه به‌عنوان صادرکننده بزرگ بازیکن فوتبال در جهان مطرح بوده است و تازه‌ترین آمار نشان می‌دهد که این کشور همچنان بیشترین لژیونر را دارد.

به گزارش سایت فوتبال آبزروراتوری، برزیل بزرگ‌ترین صادرکننده بازیکن در جهان است. بر اساس بررسی ۱۳۵ لیگ فوتبال در سراسر جهان، برزیل با ۱۲۱۹ لژیونر اولین صادرکننده بازیکن در جهان است و کشورهای فرانسه (۹۷۸ بازیکن) و آرژانتین (۸۱۵ بازیکن) در رده‌های بعدی قرار دارند.

آخرین بار این آمار در سال ۲۰۱۷ بررسی شده بود و تعداد لژیونرهای برزیل و آرژانتین نسبت به پنج سال قبل افزایش اندکی داشته است، در حالی که فرانسه با ۲۰۸ بازیکن بیشتر، رشدی ۲۷ درصدی در صادرات بازیکن را تجربه می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حضور انگلستان با ۵۲۵ بازیکن صادراتی در رده چهارم این رده‌بندی کمی غیرمنتظره است، ولی ۵۷ درصد این بازیکنان در لیگ‌های همجوار بریتانیایی از جمله لیگ ایرلند بازی می‌کنند.

آلمان با ۴۴۱ بازیکن در رده پنجم این رده‌بندی است که بیشتر به‌دلیل مهاجرت معکوس بازیکنان ترک‌تبار متولد و بزرگ‌شده آلمان است. کشورهای کلمبیا، اسپانیا، کرواسی، صربستان و هلند به ترتیب در رده‌های پنجم تا دهم این رده‌بندی‌اند. بزرگ‌ترین صادرکننده بازیکن در قاره آسیا ژاپن است که با ۱۶۵ لژیونر در رده بیست‌وسوم است.

بعد از فرانسه، بیشترین رشد در صادرات بازیکن متعلق به هلند (۱۳۷ بازیکن) و کلمبیا (۱۲۴ بازیکن) است. در میان کشورهایی که بیشتر از ۱۰۰ لژیونر دارند، بیشترین رشد نسبی متعلق به ونزوئلا (۸۶ درصد)، هلند (۶۰ درصد) و اتریش (۵۱ درصد) تعلق دارد. بیشترین کاهش لژیونر هم متعلق به صربستان (۶۹ نفر)، رومانی (۴۶ بازیکن) و کره جنوبی (۴۳ بازیکن) بوده است.

بر اساس این گزارش بزرگ‌ترین مسیر مهاجرت بازیکن، محور برزیل - پرتغال است. ۲۳۱ بازیکن بزرگ‌شده در برزیل در فصل جاری در سه لیگ برتر پرتغال بازی می‌کنند. هفت مسیر جابه‌جایی‌های بزرگ بعدی بین کشورهای همسایه و به ترتیب زیر است: انگلستان به اسکاتلند (۱۴۶ بازیکن)، آرژانتین به شیلی (۱۲۷ بازیکن)، فرانسه به لوکزامبورگ (۱۲۳ بازیکن)، انگلیس به ولز (۱۱۲ بازیکن)، کرواسی به اسلوونی (۱۰۲ بازیکن)، فرانسه به بلژیک (۹۶ بازیکن) و فرانسه به انگلستان (۸۶ بازیکن).

برای بررسی این آمار ۲۰ لیگ در آسیا، ۴ لیگ در آفریقا، ۱۰ لیگ در آمریکای شمالی و مرکزی، ۱۸ لیگ در آمریکای جنوبی و ۸۳ لیگ در اروپا بررسی شده است.

بیشتر از فوتبال