تصویب طرح حفظ تحریم‌های بانک مرکزی ایران در سنای آمریکا

ند پرایس: اکنون برای هر دو سناریوی با توافق و بدون توافق آماده‌ایم

این طرح که از حمایت دوحزبی برخوردار است را تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه مطرح کرده بود-ایرنا

سنای آمریکا عصر چهارشنبه طرح حفظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را با ۸۶ رای مثبت در مقابل ۱۲ رای منفی تصویب کرد.

این طرح که از حمایت دوحزبی برخوردار است را تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه در راستای حفظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم و جلوگیری از توسعه همکاری‌های ایران و چین مطرح کرده بود. کروز در سخنرانی هنگام تصویب این طرح ایران و چین را خطرناک‌ترین دشمنان آمریکا توصیف کرد و گفت جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه‌های تروریستی پیشروترین حامی تروریسم در جهان است.

مجلس نمایندگان آمریکا هشتم اردیبهشت‌ماه نیز با ۴۲۴ رای موافق و ۲ رای مخالف طرح متوقف کردن پهپادهای ایران را تصویب کرده بود.

تد کروز، سناتور ایالت تگزاس با انتقاد از موضع ضعیف دولت جو بایدن در برابر ایران و چین گفت، متاسفانه دولت بایدن از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران امنتاع کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گزارش‌ها حاکی از آن است که باوجود اینکه آمریکا تجارت نفتی ایران را تحریم کرده است، صادرات نفت ایران به چین در یک سال اخیر افزایش یافته است. همزمان گزارش‌هایی از آمادگی دولت بایدن برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی برای ترغیب تهران به بازگشت از برجام منتشر شده بود. اما به نظر می‌رسد با ادامه مخالفت جمهوری‌خواهان، دولت بایدن در تصمیم خود تجدید نظر کرده است.
در صورتی که طرح مصوب سنا به قانون تبدیل شود، چشم‌انداز مبهم مذاکرات هسته‌ای با ایران که هم‌اکنون در تعلیق به‌سر می‌برد را تیره‌تر خواهد کرد.

به گزارش رویترز، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که اکنون ایالات‌متحده برای هر دو سناریوی بازگشت دوجانبه به برجام و سناریوی بدون توافق اماده است.

پرایس گفت: «از آنجایی که نسبت به احتمال بازگشت دوجانبه به تعهدات در برنامه جامع اقدام مشترک اطمینان نداریم، همزمان برای گزینه بدون توافق هم آماده می‌شویم.»

این درحالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند مذاکرات متوقف نشده و تبادل پیام‌ها ادامه دارد.