طالبان بستگان نیروهای جبهه مقاومت در بغلان را گروگان گرفتند

تا سومین روز درگیری، ۲۰ تن از افراد طالبان و شش تن از نیروهای جبهه مقاومت کشته شده‌اند

نیروهای جبهه مقاومت ملی، بدون هیچ پشتوانه و عقبه نظامی، علیه طالبان می‌جنگند - فیسبوک عرفان برزگر

درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان در حالی وارد سومین روز شد که صبح چهارشنبه، ۶ بهمن، نیروهای طالبان برای وارد کردن فشار بیشتر به نیروهای جبهه مقاومت ملی، بستگان آن‌ها در روستای چرخ فلک را به گروگان گرفتند.

منابع حاضر در شهرستان خوست می‌گویند پس از آنکه طالبان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، موفق نشدند پایگاه‌های جبهه مقاومت در ارتفاعات شهرستان خوست را تسخیر کنند و در جریان درگیری تلفات سنگینی متحمل شدند، به گروگان‌گیری مردم محل، به‌ویژه بستگان نیروهای جبهه مقاومت ملی، متوسل شدند. به گفته این منبع، طالبان حدود ۳۰۰ جنگجوی مجهز به سلاح‌های سبک و سنگین را به روستاهای چرخ فلک، کرز، دره‌ده و گرگانی منتقل کرده‌اند و از مردم محل می‌خواهند غذای موردنیاز این جنگجویان را فراهم کنند. آن‌ها مردم را زیر فشار می‌گذارند تا نیروهای مقاومت ملی را به تسلیم وادار کنند.

شریف‌الله سنگین، عضو جبهه مقاومت ملی، به ایندیپندنت فارسی گفت: «پس از آنکه طالبان علی‌رغم دادن تلفات سنگین، در تسخیر پایگاه‌های جبهه مقاومت ملی در خوست شکست خورد، حدود ۵۰ تن از بستگان نیروهای جبهه مقاومت در روستاهای مختلف از جمله چرخ فلک را به گروگان گرفت تا نیروهای جبهه مقاومت ملی از ادامه جنگ با طالبان دست بردارند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سنگین افزود: «افرادی که طالبان آن‌ها را گروگان گرفته‌اند، در فعالیت‌های نظامی جبهه مقاومت ملی هیچ دخالتی ندارند.» به گفته او، سه‌شنبه که دومین روز درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی بود، شماری از متنفذان قومی تحت‌فشار طالبان به یکی از سنگرهای جبهه مقاومت ملی رفتند و از آن‌ها خواستند تسلیم شوند. پنج تن از نیروهای جبهه مقاومت ملی به دلیل نسبت خانوادگی با این افراد، به درخواست آن‌ها پاسخ مثبت دادند و تسلیم شدند. هنگامی که این پنج نفر به طالبان تحویل داده شدند، یکی از آنان به نام مخدوم بصیر درجا تیرباران شد اما با مداخله متنفذان قومی، چهار نفر دیگر زنده ماندند. هم‌زمان، دو تن از نیروهای جبهه مقاومت ملی به نام ذبیح‌الله و نورالله هم که در جریان درگیری زخمی شده بودند، پس از افتادن به دست طالبان، تیرباران شدند.

به گفته شریف‌الله سنگین، در سه روز درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی، شش نیروی این جبهه و ۲۰ جنگجوی طالبان کشته شده‌اند. در همین حال یک منبع نزدیک به طالبان می‌گوید که شمار تلفات طالبان در نبرد با نیروهای جبهه مقاومت ملی در شهرستان خوست از ۲۰ نفر بیشتر است؛ چون شش نفر از زخمی‌های این گروه هم در جریان معالجه در مرکز درمانی شهرستان خوست جان باخته‌اند. با این حال شریف‌الله سنگین می‌گوید که طالبان ساکنان بومی شهرستان خوست را تهدید کرده‌اند که اگر نیروهای جبهه مقاومت ملی را که ساکن آن شهرستان‌اند، به تسلیم وادار نکنند، خانه‌هایشان را به قرارگاه نظامی طالبان تبدیل می‌کنند.

سومین روز درگیری در بغلان در حالی ادامه دارد که نیروهای جبهه مقاومت ملی، بدون هیچ پشتوانه و عقبه نظامی، علیه طالبان می‌جنگند. این نیروها که در مناطق کوهستانی و پربرف مستقرند، به امکاناتی مانند موادغذایی و تجهیزات بهداشتی برای درمان زخمی‌ها دسترسی ندارند. و به گفته شریف‌الله سنگین، یکی از نیروهای این جبهه که روز سه‌شنبه در جریان درگیری زخمی شده بود، صبح چهارشنبه به دلیل نبود امکانات و داروی موردنیاز جان باخت.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در هفته‌های آخر حاکمیت دولت پیشین افغانستان و در پی سقوط سریع شهرهای افغانستان به دست طالبان، در پنجشیر شکل گرفت و از آن زمان تاکنون در برخی از استان‌ها از جمله پنجشیر، بغلان، کاپیسا، پروان و بلخ، با طالبان می‌جنگند. این نیروها می‌گویند که تا ایجاد یک دولت فراگیر و مشروع که از همه اقوام افغانستان نمایندگی کند، به جنگ با طالبان ادامه می‌دهند.