سویه جدیدتر از اومیکرون از راه رسید

این سویه جدید کووید با ۴۶ جهش، متخصصان بهداشت و درمان فرانسه را نگران کرده است

اولین مورد ابتلا در فردی مشاهده شده است که به کامرون در غرب آفریقا سفر کرده بود‌ـ STEPHANE DE SAKUTIN / AFP

درحالی‌که کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند سویه اومیکرون هنوز نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد، دانشمندان در فرانسه سویه دیگری از ویروس کووید را شناسایی کرده‌اند که ۴۶ جهش دارد.

بنا بر گزارش‌های منابع خبری فرانسه، این نوع جدید کووید که «آی‌اچ‌یو IHU» نام‌ گرفته‌، تاکنون ۱۲ نفر را در جنوب شرقی فرانسه مبتلا کرده است. محققان می‌گویند اولین مورد ابتلا در فردی مشاهده شده است که به کامرون در غرب آفریقا سفر کرده بود.

محققانی که روی این سویه کووید (B.1.640.2) مطالعه می‌کنند اعلام کرده‌اند چنین موردی تاکنون در کشورهای دیگر مشاهده نشده و سازمان بهداشت جهانی نیز آن را نام‌گذاری نکرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

متخصصان مرکز بیماری‌های مسری و عفونی مدیترانه‌ (آی‌اچ‌یو) سویه موسوم به آی‌اچ‌یو را‌ ۱۰ دسامبر کشف کردند. در مقاله‌ای که پژوهشگران این مرکز نوشته‌اند آمده است فرد مبتلا به سویه جدید کاملا واکسینه بوده است اما جواب آزمایش کووید این فرد پس از بازگشت از سفری سه‌روزه به کامرون مثبت شد.

نویسندگان این مقاله پژوهشی تاکید کردند که این نمونه دیگری از «‌پیش‌بینی‌ناپذیری ظهور گونه‌های جدید سارس‌‌‌ـ‌کوو» است. آن‌ها در ادامه ابراز نگرانی کردند که ممکن است گونه جدید در برابر واکسن‌ مقاومت بیشتری داشته باشد.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که این سویه دارای جهش N501Y است که اولین بار در سویه آلفا مشاهده شد و کارشناسان معتقدند ممکن است نشان‌دهنده سرایت‌پذیری بالای این ویروس باشد.

با این‌ حال اریک فیگل-دینگ، متخصص بیماری‌های همه‌گیر و عضو فدراسیون دانشمندان آمریکایی، با اشاره به اینکه سویه جدید مشاهده‌شده نیازمند بررسی بیشتر است، در توییتر نوشت: «این کشف لزوما به این معنی نیست که چنین سویه‌ای به‌اندازه سایر گونه‌ها خطرناک است. همواره انواع جدید و گونه‌های متفاوت ویروس‌ها کشف می‌شوند، اما لزوما به این معنا نیست که خطرناک‌تر و نگران‌کننده‌تر باشند.»

او با بیان اینکه «آنچه جای نگرانی دارد قدرت تکثیر ویروس است» افزود: «در صورتی باید اعلام نگرانی کنیم که سویه‌ای مانند اومیکرون به وجود بیاید که بسیار مسری‌ است و مشمول مصونیت‌های ایجادشده پیشین نمی‌شود؛ بنابراین فعلا باید با بررسی‌های آزمایشگاهی بیشتر، ببینیم این گونه جدید در کدام دسته قرار می‌گیرد.»

در حال حاضر، اومیکرون سویه غالب ویروس کرونا در فرانسه است و با افزایش تعداد مبتلایان در چند روز گذشته، این کشور به آمریکا، بریتانیا و پرتغال پیوسته است که بالاترین میزان ابتلا به کووید را دارند.

بیشتر از جهان