آمریکا مجوز دومین درمان خوراکی کرونا را صادر کرد

مزیت قرص فایزر و قرص مِرک قابلیت مصرف خانگی و بی‌نیازی از سرم یا تزریق است

مجوز مرک تنها یک روز پس از صدور مجوز قرص فایزر صادر شد - HANDOUT / MERCK & CO,INC. / AFP

سازمان غذا و داروی آمریکا روز پنجشنبه، ۲۳ دسامبر (۲ دی)، مجوز استفاده اضطراری از قرص مِرک (Merck) برای درمان کووید-۱۹ را صادر کرد.

مجوز مرک تنها یک روز پس از صدور مجوز قرص فایزر صادر شد.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که این قرص برای درمان بزرگسالانی به کار می‌رود که به کرونا مبتلا شده‌اند و این خطر وجود دارد که بیماری آن‌ها حاد شود. قرص فایزر برای نوجوان بالای ۱۲ سال نیز تایید شده است.

مهم‌ترین امتیاز درمان‌های خوراکی همانند قرص فایزر و قرص مرک قابلیت مصرف خانگی آن‌ها و این نکته است که به سرم یا تزریق نیاز ندارند و در نتیجه از فشار بر بیمارستان‌ها، به ویژه در فصل زمستان و اوج‌گیری دوباره کرونا، کاسته می‌شود.

گفته می‌شود که با این درمان، از خطر بستری و مرگ بیماران پرخطر مبتلا به کووید-۱۹ تا ۳۰ درصد کاسته می‌شود. در مقایسه، قرص فایزر تا ۸۹ درصد در پیشگیری از بستری یا مرگ بیماران پرخطر مبتلا به کرونا موثر است؛ اما دسترسی به قرص فایزر در آغاز بسیار محدودتر از قرص مرک خواهد بود. در نتیجه، درمانگران بسته به شرایط می‌توانند یکی از این دو قرص را تجویز کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ایالات متحده آمریکا موافقت کرده است که ۳.۱ میلیون بسته قرص مرک به قیمت ۲.۲ میلیارد دلار را بخرد. جف زینتز، هماهنگ‌کننده کاخ سفید برای مقابله با کووید-۱۹، در نشستی رسانه‌ای چهارشنبه خود گفته بود: «در صورتی که مجوز این قرص صادر شود، بیشتر بسته‌های درمانی تا پایان ماه ژانویه در دسترس خواهد بود. احتمال دارد مصرف این قرص‌ها با عوارض جانبی همچون اسهال، حالت تهوع و سرگیجه همراه باشد.»

کارشناسان شرکت مرک پیش‌تر گفته بودند که این دارو به احتمال زیاد برای سویه اومیکرون نیز موثر است اما برای اثبات این موضوع،‌ آزمایش‌های بیشتری لازم است.

یک دوره درمان مرک با مصرف ۴۰ قرص کامل می‌شود که باید به صورت چهار قرص ۲۰۰ میلی‌گرمی، روزی دو بار و به مدت پنج روز، استفاده شوند. کارشناسان این شرکت داروسازی تاکید می‌کنند که دوره درمان باید تا پایان همان‌گونه که تجویز می‌شود، دنبال شود.