حکومت‌نظامی در اصفهان برای جلوگیری از برپایی «نماز مردمی»

تردد با خودرو و موتورسیکلت هم در محدوده پل خواجو و رودخانه زاینده‌رود ممنوع شده است

گزارش شاهدان محلی از اصفهان، حاکی از آن است که در حاشیه رودخانه زاینده‌رود با حضور گسترده مأموران امنیتی، حکومت‌نظامی برقرار شده است و در دیگر نقاط شهر نیز جو شدید امنیتی برقرار است. همچنین سرعت اینترنت نیز کاهش یافته است و در تماس‌های تلفنی نیز دچار اختلال شده‌اند. 

به دنبال برخورد خشونت‌آمیز عوامل حکومت ایران با معترضان اصفهانی در حاشیه رودخانه زاینده‌رود در روز جمعه پنج آذر، فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن از مردم دعوت شده بود روز جمعه، ۱۲ آذر، با تجمع در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود «نماز مردمی» برپا کنند.

این فراخوان اقدام جمهوری اسلامی ایران را برای برگزاری نمازهای جمعه که ماهیت سیاسی دارند نیز به چالش کشیده است.

به دنبال انتشار این فراخوان‌، روز جمعه ۱۲ آذر عوامل حکومت مسیرهای منتهی به پل خواجو و بستر خشک زاینده‌رود را مسدود کردند. 

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی و همچنین روایت کاربران شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که از ساعت پنج صبح روز جمعه ۱۲ آذر نیروهای امنیتی در محدوده‌های اعلام شده حضور یافته‌اند و حکومت‌نظامی برقرار است. پلیس اعلام کرده بود که روز جمعه حتی تردد شهروندان در این مکان با موتورسیکلت و خودرو نیز ممنوع است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر،  پلیس راهنمایی و رانندگی، دادستانی و فرمانداری اصفهان به مردم هشدار داده‌ بودند که از حضور در تجمع‌ها پرهیز کنند. 

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مرکز استان اصفهان در اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست «با توجه سوء‌استفاده معاندین از شرکت در تجمع‌های غیرقانونی تحت هر عنوان جداً خودداری کنند.» 

پس از سرکوب خشونت‌بار معترضان اصفهانی و شلیک مستقیم گلوله به آنان در اصفهان، مقام‌های حکومتی ایران در رویه‌ای مشابه با اعتراض‌های پیشین، شهروندان معترض به بحران کمبود آب در اصفهان را به «دشمنان خارجی» منتسب کرده‌اند.

در یکی از جدیدترین اظهارنظرها موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: «تیراندازی به معترضان مجوز شرعی و قانونی دارد و به‌جز نیرو‌های امنیتی، فرد یا افرادی که می‌بینند خطر و خسارتی در حال وقوع است یا رخ داده، می‌توانند وارد عمل شوند که این روند، هم مجوز شرعی دارد و هم قانونی.»

بر اساس اعلام خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، در جریان اعتراض‌های روز جمعه پنج آذر اصفهان دست‌کم ۲۱۴ نفر دستگیر شدند که حداقل ۱۳ نفر آنان کودک‌اند. همچنین بسیاری از معترضان به دلیل تیراندازی عوامل حکومت از ناحیه چشم آسیب‌ دیده‌اند و حال برخی از آنان وخیم اعلام شده است. شاهدان محلی اعلام کرده‌اند نیروهای امنیتی، برخی مجروحان را در بیمارستان‌های شهر اصفهان دستگیر کرده‌ و با خود برده‌اند. 

در روزهای گذشته بسیاری از کابران شبکه‌های اجتماعی با انتشار عکسی از خود با یک چشم بسته و هشتگ »اصفهان تنها نیست» با معترضان و مجروحان اصفهانی اعلام همبستگی کردند.