افسران واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در اولویت فهرست کشتار طالبان قرار دارند

طالبان از هر ابزار و روشی برای دست‌یابی به افسران واحد هدف‌گیری در نیروی هوایی استفاده می‌کند

یکی از افسران واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در دولت پیشین افغانستان، می‌گوید او و ده تن از اعضای واحد هدف‌گیری نیروهای هوایی، تحت تعقیب طالبان هستند - pasbanan

نهاد اطلاعاتی-امنیتی طالبان یک افسر واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در دولت پیشین افغانستان را با هدف دست‌یابی به اطلاعات شخصی بقیه همکارانش شکنجه کرده است.

افراد وابسته به «اداره استخبارات» طالبان در کابل، روز یک‌شنبه ۲۴ اکتبر، احمد ضیا، از افسران واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در دولت پیشین افغانستان، را بازداشت و به شدت شکنجه کردند. طالبان از احمدضیاء خواسته‌اند که نشانی و اطلاعات بقیه همکارانش را در «مرکز بصیرت» و واحد هدف‌گیری نیروی هوایی، در اختیار آنان بگذارد. احمد ضیاء براثر شکنجه طالبان به شدت مجروح شده و اکنون در یکی از بیمارستان‌های کابل زیر معالجه است.

یکی از افسران واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در دولت پیشین افغانستان، که با نام مستعار نعیم با ایندیپندنت فارسی گفت‌وگو کرد، می‌گوید که او و ده تن از اعضای واحد هدف‌گیری نیروهای هوایی، تحت تعقیب طالبان هستند و تلاش‌شان برای خروج از افغانستان تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

نعیم می‌گوید  او و همکارانش پای هزاران برگه‌ را امضا کرده‌اند که بر اساس آن‌‌ها حملات هوایی علیه طالبان و داعش اجرا شده است و طالبان هم‌اکنون به آن اسناد دسترسی دارند. به گفته نعیم، از آنجا که حملات هوایی بیشترین تلفات را به نیروهای طالبان وارد می‌کرد، اکنون آنان در صدد انتقام‌جویی از کسانی هستند که در اجرای حملات نقش کلیدی داشتند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نعیم با ابراز نگرانی می‌‌افزاید: «طالبان یک هفته قبل، همکارم احمدضیا را بازداشت و به شدت شکنجه کردند تا به اطلاعات شخصی بقیه اعضای واحد هدف‌گیری دست یابند. آنان از هر ابزار و روشی برای دست‌یابی به افسران واحد هدف‌گیری در مرکز بصیرت وزارت دفاع استفاده می‌کنند.»

این افسر سابق  قوای هوایی می‌گوید که مسئولیت دیگر واحد هدف‌گیری، جلوگیری از تلفات افراد غیرنظامی در حملات هوایی بود و این کار در هماهنگی و مشاوره با نیروهای خارجی، از جمله نیروهای آمریکایی، استرالیایی، نمایندگی هیئت معاونت سازمان ملل متحد، و کمیته صلیب سرخ (هلال احمر) انجام می‌شد.

به گفته نعیم، اعضای واحد هدف‌گیری نیروی هوایی در وزارت دفاع دولت پیشین افغانستان، از هزاران حمله که در آنان احتمال تلف شدن افراد ملکی وجود داشت جلوگیری کرده است. نعیم می‌گوید که اعضای آن گروه هم به دلیل مبارزه‌شان علیه طالبان و داعش، و هم به علت تلاش‌شان برای جلوگیری از تلف شدن افراد غیرنظامی، سزاوار افتادن به دست طالبان نیستند و باید نجات داده شوند.

نعیم می‌گوید در جریان پروسه تخلیه و پس از آن، تلاش‌های اعضای واحد هدف‌گیری نیروی هوایی برای خروج از افغانستان بی‌نتیجه مانده است و تماس‌های آنان با دفاتر سازمان‌هایی که در گذشته با این واحد همکاری داشته‌اند، نیز بی پاسخ مانده است.  به گفته او، اعضای این واحد نظامی در صدر فهرست کشتار طالبان قرار دارند و  به همین دلیل، خواهان حمایت کشورها و سازمان‌های مدد‌رسان برای خروج از افغانستان هستند.