گروسی: ایران و آمریکا وارد مرحله‌ای تعیین کننده برای نجات برجام شده‌اند

در صورت پافشاری ایران بر موضع خود، بازگشت به توافق هسته‌ای برجام «تقریبا غیرممکن» خواهد بود

رافائل گروسی،‌ مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی- MANDEL NGAN / POOL / AFP

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید چند هفته آینده برای مشخص شدن این که آیا ایالات متحده و ایران می‌توانند به میز مذاکره غیرمستقیم برگردند، «تعیین‌کننده» خواهد بود.

رافائل گروسی در مصاحبه با نشریه واشنگتن پست گفت ایران از او دعوت کرده است در چند روز آینده در تهران با مسئولان جمهوری اسلامی مذاکره کند.

موضوع مذاکرات، اختلال در نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران و نیز مسائل باقی‌مانده دیگری است که اگر حل و فصل نشوند، بازگشت به توافق هسته‌ای برجام «تقریبا غیرممکن» خواهد بود.

گروسی گفت که همه دیگر امضاکنندگان برجام به او اطمینان داده‌اند که اگر نظارت کامل آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته نشود «رسیدن به توافقی از این دست بی‌نهایت دشوار» خواهد شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنا بر این گزارش، آنچه ضرب‌الاجلی برای بازگشت به مذاکرات تلقی می‌شود، نشست شورای حکام آژانس در حدود سه هفته دیگر است. کشورهای اروپایی مکررا تهدید کرده‌اند که اگر ایران به بازرسی‌ها تن ندهد، این کشور را محکوم خواهند کرد و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران را بررسی خواهند کرد.

دولت بایدن هفته گذشته در تغییر موضعی آشکار گفت که «اگر ایران تغییر مسیر ندهد، آماده روی آوردن به گزینه‌های دیگر است.»

رافائل گروسی روز سه‌شنبه گفت آژانس توانسته‌ است به دوربین‌های بازرسی خود در همه سایت‌های هسته‌ای ایران، به‌جز مجمتع «تسا»ی کرج، دسترسی داشته باشد.

کارخانه تسای کرج اجزای سانتریفیوژ تولید می‌کند و تابستان امسال، ظاهرا در یک خرابکاری، آسیب دید و در جریان این اتفاق، یکی از دوربین‌های آژانس انرژی اتمی از بین رفت. ایران دوربین‌های آن سایت را پیاده کرد و فیلم‌هایی که دوربین منهدم‌شده ضبط کرده بود، ناپدید شده است.  

از سویی، گروسی در گفت‌وگویی با نشریه فایننشال تایمز گفت که تاکنون موفق به گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نشده است. گروسی ماه گذشته برای دیدار با مقام‌های ارشد ایران به تهران سفر کرد و حسین امیرعبداللهیان اخیرا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا ترتیب سفر مجدد مدیرکل آژانس به ایران را فراهم کند.