فروپاشی جوی سیاره پلوتو آغاز شده است

دانشمندان می‌گویند اتمسفر پلوتو به صورت ناگهانی در حال ناپدید شدن است

سیاره پلوتو در منظومه شمسی- NASA/JHUAPL/SwRI

دانشمندان کشف کرده‌اند که جو سیاره پلوتو شروع به از بین رفتن کرده است. اتمسفر این سیاره کوتوله، تقریبا مانند اتمسفر زمین بیشتر از نیتروژن تشکیل شده است. این اتمسفر با فشار بخار یخ روی سطح این سیاره تثبیت و نگهداری می‌شود. این به معنای آن است که در صورت افزایش دمای پلوتو، چگالی اتمسفر آن می‌تواند به میزان قابل‌توجهی تغییر کند.

پلوتو در ۲۵ سال گذشته مدام از خورشید دورتر شده است و از این رو دمای سطح آن در حال کاهش است. این باعث شده که اتمسفر این جرم آسمانی کوچک سردتر شود؛ این [روند تا زمانی ادامه می‌یابد که پلوتو] با رسیدن به سایر بخش‌های مدار نامنظم خود به خورشید نزدیک‌تر شود.

هر دور کامل از مدار پلوتو پیرامون خورشید ۲۴۸ سال به طول می‌انجامد و فاصله آن تا خورشید (از نزدیک‌ترین تا دورترین موقعیت نسبت به خورشید) تا حدود ۲۰ واحد نجومی «ای‌یو» (AU) تغییر می‌کند. [نزدیک ترین فاصله پلوتو به خورشید ۴.۴ میلیارد کیلومتر (در حدود ۳۰ واحد نجومی) و دورترین فاصله آن از خورشید ۷.۳ میلیارد کیلومتر (یعنی در حدود ۵۰ واحد نجومی) است]

فشار سطح و چگالی اتمسفر پلوتو تا سال ۲۰۱۸ به‌رغم دور شدن آن از خورشید در حال افزایش بود. این مسئله به علت فرایندی رخ می‌دهد که اینرسی (لَختی) حرارتی خوانده می‌شود. 

دکتر لزلی یانگ از موسسه تحقیقات جنوب غربی (SwRI) که تخصصش مدلسازی برهمکنش بین سطوح و اتمسفر اجرام یخی در منظومه شمسی بیرونی است، می‌گوید: «مورد مشابه [این پدیده] شبیه به همان الگویی است که خورشید شن‌های ساحل را گرم می‌کند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«نور خورشید هنگام نیمروز در شدیدترین حالت خود است اما ماسه همچنان در تمام بعدازظهر به جذب گرما ادامه می‌دهد از این رو در اواخر بعدازظهر در داغ ترین حالت خود است. پایدار ماندن دائمی اتمسفر پلوتو نشان می‌دهد که ذخایر یخ نیتروژن روی سطح پلوتو با گرمای ذخیره شده زیر سطح گرم نگه داشته شده‌اند. داده‌های جدید بیانگر آن‌اند که ذخایر یخ نیتروژن در حال سرد شدن‌اند.»

ستاره‌شناسان برای کشف این پدیده عجیب از تلسکوپ‌هایی در ایالات متحده و مکزیک استفاده کرده‌اند تا اتمسفر پلوتو را در زمان گذر آن از مقابل یک ستاره -که تنها دو دقیقه به طول انجامید- رصد کنند. این رصدها به دانشمندان امکان داد که با بررسی تعداد دفعات ظاهر و ناپدید شدن ستاره، اتمسفر [پلوتو] را ارزیابی کنند.

دکتر الیوت یانگ، مدیر ارشد این پروژه در بخش علوم فضایی و مهندسی موسسه تحقیقات جنوب غربی (SwRI)، می‌گوید: «دانشمندان از سال ۱۹۸۸ تاکنون برای پایش تغییرات اتمسفر پلوتو از [روش] اختفا استفاده کرده‌اند.» [اختفا پدیده‌ای نجومی است که هنگامی رخ می‌دهد که یک جرم آسمانی توسط جرم در حال عبور دیگری از دید ناظر پنهان شود]

«برنامه فضایی «نیوهورایزنز» در جریان پرواز خود به نزدیکی [پلوتو] در سال ۲۰۱۵، پروفیل چگالی فوق‌العاده‌ای به دست آورد که با [یافته‌های قبلی مبنی بر] دو برابر شدن میزان [چگالی] اتمسفر پلوتو در هر دهه سازگاری داشت. اما مشاهدات سال ۲۰۱۸ حاکی از آن است که این روند از سال ۲۰۱۵ [به این سو] ادامه نداشته است.»

© The Independent

بیشتر از علوم