عکس نخست وزیر نیوزیلند روی برج خلیفه

این قتل عام، که به گونه ی مستقیم از طریق فیس بوک توسط فرد حمله کننده پخش شد، تمامی مردم را ‏در نیوزیلند، کشوری که در همدیگر پذیری شهرت دارد، را به وحشت در آورد.‏

به منظور ابراز قدردانی از شیوه برخورد جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند در ارتباط به حمله تررویستی به نماز گزاران دو مسجد در شهر کرایست چرچ که منجر به کشته شدن 50 نفر گردید، امارات متحده عربی، عکس نخست وزیر نیوزیلند را روی برج خلیفه (بلند ترین سازه دست بشر) به نمایش گذاشت.

شب جمعه گذشته، عکس خانم جاسیندرا آردرن در حالی که حجاب بر سر داشت و یکی از بازماندگان قربانیان را در آغوش گرفته بود، روی برج خلیفه به نمایش در آمد. واژه "صلح" به زبان های عربی و انگلیسی بر فراز تصویر روی این ساختمان 828 متری پدیدار بود.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و نخست وزیر امارات متحده عربی، در تویتر خود نوشته است: "امروز نیوزیلند مراسم تشییع شهدای دو مسجد را برگزار کرد. دولت نیوزیلند با کمال عقلانیت با این بحران برخورد کرد. نخست وزیر نیوزیلند با رفتار عاطفی و صادقانه با این حادثه تروریستی که احساسات کلیه مسلمانان را بر انگیخته است، احترام و ستایش بیش از یک میلیارد مسلمان را به دست آورد. تشکر، جاسیندرا آردرن !"

"مراسم تشییع شهدای دو مسجد امروز در نیوزیلند برگزار شد. دولت نیوزیلند با کمال عقلانیت با این بحران برخورد کرد. نخست وزیر نیوزیلند با رفتار عاطفی و صادقانه با این حادثه تروریستی که احساسات کلیه مسلمانان را بر انگیخته است، احترام و ستایش بیش از یک میلیارد مسلمان را به دست آورد.

تشکر، جاسیندرا آردرن !"

این قتل عام، که به طور مستقیم از طریق فیس بوک توسط فرد حمله کننده پخش شد، تمامی مردم را در نیوزیلند کشوری که میزان سازگاری و همدیگر پذیری آن بلند و آمار جرم و جنایت، در پایین ترین سطح قرار دارد، را به وحشت در آورد.

یک هفته پس از این حمله و در روز جمعه گذشته، صدای اذان در سراسر نیوزیلند در یک اقدام استثنایی بلند شد.  هزاران نفر از جمله جیسیندا آریندور نخست وزیر و افرادی که در این حادثه زخم برداشته بودند به افتخار قربانیان برای دو دقیقه در سکوت فرو رفتند. 

این جزیره کوچک و آرام تا هنوز در رنج آسیب این حمله خونین که توسط یک استرالیایی 28 ساله به منظور تفرقه اندازی میان توده های مختلف مردم، صورت گرفت؛ قرار دارد.

اندیپندنت عربی

تاريخ نشر: 23 مارس 2019

برگردان متن عربی به فارسی: شفیق انصاری