محبوبیت بایدن با ورود طالبان به کابل به پایین‌ترین سطح رسید

رضایت از عملکرد جو بایدن حتی از جورج دبلیو بوش که دستور حمله به افغانستان را صادر کرد، کمتر است

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا-Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

محبوبیت جو بایدن، پس از به قدرت رسیدن طالبان کاهش یافت و به نازل‌ترین سطح در دوران هفت‌ماهه ریاست جمهوری او رسید. کاهش محبوبیت بایدن از ماه ژانویه آغاز شده بود و به تدریج در ماه‌های اخیر بیشتر شد تا آنجا که در روزهای اخیر به پایین‌ترین سطح رسید. به‌طوری‌که تنها ۴۶ درصد از افراد بزرگسال در آمریکا نسبت به عملکرد جو بایدن، ابراز رضایت کردند. این در حالی است که میزان رضایت‌مندی از عملکرد او در نظرسنجی پیش از آن ۵۳ درصد اعلام شده بود.

کاهش محبوبیت بایدن در روزهای اخیر نیز به دلیل خروج نیروهای آمریکا و متحدانش از افغانستان بود که در پی آن طالبان شهرهای مهم افغانستان و کابل را تصرف کردند. در بحران اخیر افغانستان، هزاران غیرنظامی از خانه‌های خود آواره شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)


نتایج نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و موسسه پژوهشی Ipsos در روز جمعه (۱۴ اوت) نشان داد که ۵۳ درصد پاسخ‌دهندگان بر این باور بودند که ورود طالبان به کابل، نتایج دو دهه حضور نظامی آمریکا در افغانستان که نزدیک به یک تریلیون دلار هزینه داشت را از بین برد.
با این حال برخی پاسخ‌دهندگان نیز با تصمیم بایدن برای خروج از افغانستان موافق بوده‌اند. نظرسنجی موسسه Ipsos در روز دوشنبه (۱۶ اوت) نیز نشان داده است که کمتر از نیمی از آمریکایی‌ها از عملکرد دیپلماتیک و نظامی بایدن در افغانستان دفاع کرده‌اند. در این نظرسنجی، عملکرد او نسبت به سه رئیس‌جمهور پیشین آمریکا «بدتر» ارزیابی شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و متحدانش به تلاش ناامید کننده برای خروج غیرنظامیان و دیپلمات‌ها از کابل ادامه می‌دهند درحالی‌که هزاران افغانستانی، برای فرار از دست طالبان در فرودگاه کابل تجمع کرده‌اند.
یافته‌های نظرسنجی Ipsos حکایت از آن دارد که ۷۵ درصد آمریکایی‌ها از اعزام نیرو به افغانستان برای ایجاد امنیت در این کشور و سرکوب طالبان حمایت کرده‎‌اند. نیمی از پاسخ‌دهندگان نیز خواستار خروج افغانستانی‌هایی شدند که به آمریکا و متحدانش کمک کرده بودند.
باوجوداین اغلب آمریکایی‌ها از ادامه جنگ ناراضی هستند ولی اکثر افراد ۱۸ تا ۶۸ ساله که در نظرسنجی شرکت داشتند، تاکید کرده‌اند که دولت‌ بایدن و متحدانش باید با برنامه خروج نیروهای خود را از افغانستان کامل می‌کردند. ۵۱ درصد پاسخ‌دهندگان هم گفته‌اند که آمریکا باید حداقل یک‌سال دیگر در افغانستان می‌ماند. همچنین ۵۱ درصد نیز عملکرد باراک اوباما و دونالد ترامپ را در جنگ افغانستان تحسین کردند.
طبق این نظرسنجی، میزان رضایت از عملکرد بایدن در مواجهه با افغانستان حتی از جورج دبلیو بوش که دستور حمله به این کشور را صادر کرد، نیز کمتر است.
جو بایدن، با وجود انتقادهای فراوان از تصمیم خود برای خروج از افغانستان دفاع می‌کند. او به‌تازگی گفته است که نظامیان آمریکا نمی‌توانند در جنگی کشته شوند که نیروهای افغانستانی تمایلی به شرکت در آن ندارند.

بیشتر از جهان