کدام ماسک‌ها برای محافظت مقابل گونه دلتای کرونا بهترند؟

گونه جهش‌یافته دلتا در بیش از ۶۰ کشور مشاهده شده است

ماسک‌ برای کسانی که می‌خواهند اقدام‌ محافظتی بیشتری انجام دهند، بر فرض در محیطی با شیوع بالا، هنوز می‌تواند مفید باشد- Mario Tama/Getty Images/AFP

یک عضو سابق کمیسیون اداره غذا و داروی آمریکا توصیه‌هایی در مورد انواع ماسک‌هایی که بیشترین محافظت مقابل گونه دلتای کوویدـ‌۱۹ را دارند، ارائه کرده است.

دکتر اسکات گاتلیب روز یکشنبه ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) در برنامه رو‌در‌رو با ملت (Face the Nation) شبکه سی‌بی‌اس گفت، به‌رغم وضعیت شیوع فعلی گونه جهش‌یافته دلتا در آمریکا، «ویژگی‌های این ویروس تغییر نکرده است».

دکتر گاتلیب گفت: «سبکی و انتقالش از طریق هوا و احتمال آن که از ماسک نفوذ کند، بیشتر نشده است.»

او به جان دیکرسون، میزبان برنامه، گفت: «اولین کاری که از آمریکایی‌ها می‌خواهم انجام دهند، این است که واکسن بزنند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«بی‌تردید هرکس که الان واکسینه می‌شود، واکسنی خواهد داشت که در سراسر پاییز و زمستان از او محافظت خواهد کرد، بنابراین مصونیت گسترده و پایدار خواهد داشت.»

او در ادامه گفت که ماسک‌ برای کسانی که می‌خواهند اقدام‌ محافظتی بیشتری انجام دهند، بر فرض در محیطی با شیوع بالا، هنوز می‌تواند مفید باشد.

دکتر گاتلیب اضافه کرد: «کیفیت ماسک اهمیت دارد. بنابراین اگر می‌توانید ماسک کی‌ان‌۹۵ یا ماسک ان‌۹۵ به‌دست آورید، ایمنی و محافظت بسیار بیشتری برایتان ایجاد خواهد کرد.»

هم ان‌۹۵ و هم کی‌ان‌۹۵ ظرفیت تصفیه بالایی دارند، و ۹۵ درصد ذرات ریز را می‌گیرند و راحت و اندازه‌‌شان مناسب است، و بنابراین در مقایسه با ماسک‌های پارچه‌ای و ماسک‌های طبی، گزینه‌های بهتری‌ هستند.

دکتر گاتلیب توضیح داد که ماسک‌ ان‌۹۵ اکنون در دسترس‌ است و گفت: «ابتدا در آغاز این همه‌گیری، از مردم می‌خواستیم از ماسک‌ ان‌۹۵ استفاده نکنند، چون به تعداد کافی برای کارکنان بخش درمان موجود نبود. اکنون تعداد ماسک‌ها زیاد است و ماسک ان‌۹۵ هم فراوان در سیستم موجود است.»

گونه جهش‌یافته دلتا در اواخر سال ۲۰۲۰ در هند شناسایی شد و از آن زمان، در بیش از ۶۰ کشور مشاهده شده است.  بنا بر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) این گونه اکنون عامل ۸۰ درصد موارد ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ در ایالات متحده آمریکا است.
 

© The Independent