شباهت به هیتلر، کار دست مجسمه نجار آلمانی داد

بر سینه‌ مجسمه عدد ۸۸ حک شده بود، عدد رمزی که به معنای «درود بر هیتلر» است

تصویری از آدولف هیتلر- سال ۱۹۴۰-FRANCE PRESSE VOIR / AFP

مقامات شهری در آلمان دستور برداشتن مجسمه‌ای را دادند که مردی به یادبود پدر درگذشته‌اش نصب کرده بود. علت این اقدام شکایت‌‌ها از شباهت زیاد مجسمه به آدولف هیتلر ذکر شده است.

این مجسمه چوبی در قبرستان شهر ویل ایم شونبوخ در ایالت بادن-وورتمبرگ واقع در جنوب غرب آلمان نصب و بر سینه‌اش عدد ۸۸ حک شده بود، عدد رمزی به معنای درود بر هیتلر، زیرا حرف H (حرف اول دو واژه‌ «درود»  و «هیتلر») هشتمین حرف الفبای آلمانی است.

طبق تحقیقات روزنامه آلمانی بیلد این مجسمه که در ابعاد واقعی انسان ساخته شده مربوط است به مردی به نام ایوالد ای، نجاری که در سال ۲۰۱۳ درگذشته است.

پسرش اولیور که حالا ۵۱ ساله است اوایل ماه جاری این مجسمه چوبی را رونمایی کرد اما خیلی زود شهردار این شهر ولفگانگ لاهل شکایاتی در این مورد دریافت کرد.

او گفت «ظرف چند روز پنج شش شکایت از شهروندانی دریافت کردم که این مجسمه چوبی نگران‌شان می‌کرد.»

بدین ترتیب مجسمه را برداشتند، ولی پسر اصرار داشت عدد «۸۸» به پلاک خانه پدرش اشاره داشت.

وکیل وی در مصاحبه با روزنامه بیلد گفت «آقای ای. نازی نیست. پدرش ۳۰ سال صندوقدار یک باشگاه فوتبال بوده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پلیس گفت تحقیقاتی در خصوص احتمال استفاده از نمادهای مربوط به سازمان‌های غیرقانونی در دست انجام است.

سخنگوی پلیس در مصاحبه با خبرگزاری آلمانی تی-آنلاین گفت «می‌دانیم مجسمه مال چه کسی است ولی هنوز نمی‌دانیم قصد و نیت پس آن چه بوده است.»

نمایش عمومی نمادهای نازی از جمله صلیب شکسته و علامت اس‌اس یا سلام نظامی نازی‌ها و عباراتی هم‌چون «درود بر هیتلر» در آلمان ممنوع است.

در سال ۲۰۱۹ چند کلیسا در آلمان متهم شدند به استفاده از زنگ‌هایی که روی آن‌ها نمادهای نازی و صلیب شکسته حک شده بود.

به گزارش دیه وِلت، کلیسای انجیلی تورینگیا متهم به شکستن قانون منع استفاده از نمادهای نازی و به کار بردن شش تا از این زنگ‌ها در پنج کلیسا از جمله در روز یادبود هولوکاست شد.

سخنگوی این کلیسا در مصاحبه با خبرگزاری کی‌ان‌ای گفت می‌شد این حکاکی‌ها را پاک کنیم اما باید می‌دیدیم این کار با قانون حفاظت از یادبودهای تاریخی هم‌خوانی دارد یا نه.

© The Independent

بیشتر از جهان