مشاور امنیت ملی افغانستان: صلح ضروریست اما نه به هر قیمتی

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در حال سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید که قرار است در اردیبهشت امسال حکومت این کشور جرگه بزرگ مشورتی برگزار کند و چگونگی اجرایی کردن طرح صلح را با نمایندگان مردم به مشورت بگذارد.

 آقای محب که امروز در نشست  شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان صحبت می‌کرد گفت که صلح ضروریست اما نه به هر قیمتی. مشاور امنیت ملی تاکید کرد که در گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان،  قانون اساسی، دولت دموکراتیک و حکومت منتخب افغانستان باید احترام شود. 

محب افزود که روند صلح باید فراگیر باشد و از ارزش‌های افغانستان نو نمایندگی کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان با اشاره به حمله‌های تروریستی طالبان گفت که اگر این گروه خواهان صلح اند ضروریست تا در عمل نیت شان را برای مصالحه نشان بدهند. 

آقای محب در بخش دیگری از سخنرانی اش همچنان بر ضرورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده و حمایت جامعه جهانی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشورش تاکید کرد. او گفت که هرچند سربازان افغانستان در خط مقدم مبارزه با دهشت‌افگنی قرار دارند اما این مبارزه تنها مسوولیت افغانستان نیست. او از همکاران بین المللی افغانستان خواست که به این کشور به مثابه هدف مشرکی برای صلح و ثبات جهانی نگاه کنند. 

مشاور امنیت ملی افغانستان در حالی از برگزاری جرگه مشورتی برای صلح سخن می‌زند که هیات مذاکره کننده ایالات متحده آمریکا و نمایندگان طالبان برای دومین هفته‌ پیاپی پشت درهای بسته در قطر در حال مذاکره اند. گفته می‌شود حکومت افغانستان از جزییات این دور از مذاکرات هیچ اطلاعی ندارد. 

مشاور امنیت ملی افغانستان قرار است پس از چاشت امروز در اندیشکده انجمن آسیایی در شهر نیویورک سخنرانی کند. 

 

بیشتر از