جهرمی عاملان دستکاری آرای مردم را تحویل پلیس داد

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات پنجشنبه شب در حساب توئیتری خود از شناسایی عامل دستکاری در آرا مردم به بهترین برنامه تلویزیونی خبر داد. وی در این باره نوشت: «#گزارش_به_مردم  گزارش کامل و با جزییات فنی چگونگی دستکاری نظرات مردم در جشنواره صداوسیما، امروز نهایی و برای پلیس ارسال شد. عامل دستکاری در نظرات مردم شناسایی شده است. هک یا اختلال منتفی است. طبیعتا شناسایی آمر یا آمران و انگیزه آنها را پلیس پیگیری خواهد کرد. #حق‌الناس»

وی پیشتر نوشته بود: «نتایج برای رسیدگی به صداوسیما و پلیس فتا ارسال خواهد شد.»

ماجرا از این قرار بود که پس از رای گیری برای انتخاب بهترین برنامه تلویزیون ایران در جشنواره تلویزیونی جام جم پیامکهایی به برخی شرکت کنندگان ارسال شد که از رای دادن آنها به برنامه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار تشکر می کرد و این در حالی بود که آنها به برنامه «نود» با اجرای عادل فردوسی پور رای داده بودند. تکرار و افشای این ماجرا موجی از شک و ابهام در خصوص دستکاری آرای مردم به راه انداخت که با توئیت وزیر ارتباطات ایران شفاف سازی شد. محمد جواد آذری جهرمی دستکاری در آرای مردم از طریق شرکت تبلیغات صدا و سیما را تایید کرد و از «جابجایی میلیونی آرا» خبر داد.

پیشتر مقامات صدا و سیما این ادعا را رد کرده بودند و مدعی شده بودند که سیستم رای گیری هک شده بوده است.

ولی جهرمی ضمن رد ادعاهای صدا و سیما در گفتگو با روزنامه همشهری گفت: «رای‌ها از طریق اپراتورهای تلفن همراه به صورت معمولی ارسال شده است. با این حال حجم زیادی از رای ناگهان وارد شده و جایگزین داده‌های واقعی شده است و هدف هم افزایش رای یک برنامه خاص بوده است.»

وی تاکید کرد که نیروی انتظامی باید به این موضوع رسیدگی کند: «دستکاری در آرا توسط شرکت طرف قرارداد انحصاری تبلیغات صداوسیما انجام شده و این شرکت نیز مجوزی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ندارد. آرای عادی و واقعی مردم مشخص است و آرای وارد‌ شده هم قابل جدا‌کردن است.»

علی فروغی، رئیس تازه شبکه سه تلویزیون ایران که پیشتر مدیریت سازمان بسیج صدا و سیما را بر عهده داشت، مدتهاست (طبق گزارشهای منتشر شده) در صدد حذف عادل فردوسی پور و برنامه «نود» است. گمانه زنی ها مبنی بر این است که این تازه ترین اقدام وی در این راستا بوده است.